Energetika naziri Beynəlxalq Enerji Agentliyinin icraçı direktoru ilə görüşüb
Energetika Nazirliyində energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə Beynəlxalq Enerji Agentliyinin (BEA) icraçı direktoru Fatih Birol arasında görüş olub.
Görüşdə qlobal neft və qaz bazarlarındakı vəziyyət, Avropada qaza tələbat dinamikasına təsir edən faktorlar, eləcə də bərpa olunan enerji istehlakının artması və enerji təchizatında müasir tendensiyalar nəzərdən keçirilib. Azərbaycanın Avropa üçün etibarlı enerji tərəfdaşı olduğunu artıq sübuta yetirdiyini vurğulayan Fatih Birol enerji təchizatında mürəkkəb vaxtlarda Avropaya qaz tədarükündə dəstəyinə görə ölkəmizə təşəkkürünü bildirib. Söhbət zamanı Avropaya qaz ixracının artırılması fossil yanacaqlara münasibət kontekstində dəyərləndirilib.
Görüşdə Azərbaycanın bərpa olunan enerji kursu, Qarabağ, Şərqi Zəngəzur və Naxçıvanın “yaşıl enerji zonası” kimi inkişafına dair konsepsiyası, “Xəzər-Qara dəniz-Avropa”, “Azərbaycan-Türkiyə-Avropa” və “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan-Avropa” yaşıl enerji dəhlizlərinin yaradılması istiqamətində fəaliyyətindən bəhs edilib. “Yaşıl enerji” keçidində, bərpa olunan enerji güclərinin enerji sisteminə inteqrasiyasında önəmli rol oynayan şəbəkənin gücləndirilməsini təmin edən məsələlər müzakirə edilib. Bu xüsusda, enerji saxlanc sistemləri, yüksək gərginlikli sabit cərəyan (HVDC) kabelləri, həmçinin enerji səmərəliliyinin artırılması üzrə fəaliyyətin dəstəklənməsinin və qlobal əməkdaşlığın vacibliyi bildirilib. COP29 çərçivəsində enerji sahəsində fəaliyyət gündəliyində olan məsələlərlə bağlı BEA ilə birgə əməkdaşlıq razılaşdırılıb.

Energy Minister met with Executive Director of International Energy Agency
Energy Minister Parviz Shahbazov and Executive Director of the International Energy Agency (IEA) Fatih Birol held a meeting at the Ministry of Energy.
At the meeting, the situation in the global oil and gas markets, factors affecting the dynamics of demand for gas in Europe, as well as the growth of renewable energy consumption and modern trends in energy supply were reviewed. Noting that Azerbaijan has already proved to be a reliable energy partner for Europe, Fatih Birol thanked our country for its support in gas supplies to Europe in difficult times of energy supply. During the conversation, the increase in gas exports to Europe was assessed in the context of the attitude towards fossil fuels.
During the meeting, Azerbaijan's renewable energy course, its concept for the development of Karabakh, Eastern Zangezur and Nakhchivan as a green energy zone, its activities in the direction of creating Caspian-Black Sea-Europe, Azerbaijan-Türkiye-Europe and Central Asia-Europe green energy corridors were discussed. In the transition to green energy, issues that ensure the strengthening of the network, which play an important role in the integration of renewable energy powers into the energy system, were discussed. In this regard, the importance of supporting activities on energy storage systems, high-voltage direct current (HVDC) cables, as well as improving energy efficiency and global cooperation was emphasized. Joint cooperation on the matters that are on the agenda of energy activities within COP29 was agreed.