Energetika naziri Pərviz Şahbazov Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatına (OPEC) üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin onlayn formatda keçirilən 37-ci iclasında iştirak edib.
İclasda mövcud “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nin müddətinin 1 yanvar 2025-ci ildən 31 dekabr 2025-ci ilədək uzadılması ilə bağlı qəbul edilmiş qərarı Azərbaycan da dəstəkləyib. Yeni qərar “OPEC plus” ölkələrində mövcud xam neft istehsal səviyyəsinin gələn il sabit saxlanılmasını, üç müstəqil mənbə tərəfindən istehsal göstəricilərinin qiymətləndirilməsinin 2025-ci ilin noyabrın sonuna qədər uzadılmasını və bu nəticələr əsasında 2026-cı il üçün yeni baza səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsini nəzərdə tutur. Yeni qərara uyğun olaraq gələn il Azərbaycanın 551 min barrel həcmində gündəlik xam neft hasilat kvotası dəyişməz qalır.
Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatına (OPEC) üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin növbəti görüşü 1 dekabr tarixinə təyin edilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov attended the 37th online Ministerial Meeting of OPEC and non- OPEC countries.
Azerbaijan also supported the decision adopted at the meeting to extend the term of the current Declaration of Cooperation from 1 January to 31 December 2025. The new decision provides for the stable maintenance of the current level of crude oil production in the OPEC plus countries next year, the extension of the assessment of output indicators by three independent sources until the end of November 2025 and to determine new reference production level for 2026 based on these results. In accordance with the new decision, Azerbaijan's daily crude oil production quota of 551 thousand barrels remains unchanged for next year.