Energetika Nazirliyində ölkəmizdə səfərdə olan “Tetra Tech” beynəlxalq məsləhətçi şirkətinin nümayəndələri ilə “Energetika Nazirliyi və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) arasında Azərbaycan Respublikasının elektroenergetika sektorunun inkişafı ilə bağlı texniki dəstəyə dair Anlaşma Memorandumu” çərçivəsində “Azərbaycanın elektroenergetika sektorunda aşağı karbonlu həll yolları” texniki yardım layihəsinin müzakirəsi məqsədilə görüş keçirilib.
Görüşdə AYİB-in Yaşıl İqtisadiyyat və İqlim Fəaliyyəti Departamentinin Əməliyyat Lideri ilə layihənin icraçısı qismində cəlb edilmiş “Tetra Tech” şirkətinin nümayəndələri tərəfindən Azərbaycanın 2050-ci ilə qədər istilik effekti yaradan qazların emissiyalarının azaldılması yollarının modelləşdirilməsi haqqında müzakirələr aparılıb, şirkət tərəfindən elektroenergetika sektorunun dekarbonizasiyası siyasətinə dəstək verəcək PLEXOS və  TIMES modellərinə dair təqdimat nümayiş olunub. Həmçinin layihə üzrə icra ediləcək tapşırıqlar nəzərdən keçirilib və layihənin mühüm strateji elementləri müzakirə edilib.
Görüşdə Energetika, İqtisadiyyat, Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirliklərinin, “Azərenerji” ASC-nin və Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin nümayəndələri iştirak edib.
Qeyd edək ki, layihənin texniki tapşırığı özündə mövcud modellərin hesablanmasını, Azərbaycanın 2050-ci ilə qədər istilik effekti yaradan qazların (İEYQ) emissiyalarının azaldılması yollarının modelləşdirilməsini, Azərbaycanda enerji sektorunun dekarbonizasiyası üçün müvafiq siyasət və texnologiyalarla bağlı tövsiyələrdən ibarət yol xəritəsinin hazırlanmasını, habelə bu sahədə potensialın gücləndirilməsi və maraqlı tərəflərin cəlb edilməsini ehtiva edir.

A meeting on Low-Carbon Solutions in the Electric Power Sector of Azerbaijan project was held
At the Ministry of Energy, a meeting was held with the representatives of Tetra Tech International Consulting Company, which was on a visit to our country in order to discuss the Low-Carbon Solutions in the Electric Power Sector of Azerbaijan Technical Assistance Project within the Memorandum of Understanding between the Ministry of Energy and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) on technical support related to the development of the electric power sector of the Republic of Azerbaijan.
At the meeting, the operational leader of the EBRD's Green Economy and Climate Action Department and the representatives of the Tetra Tech company involved as the project executor discussed modeling the ways to reduce emissions of greenhouse gases in Azerbaijan until 2050, and a presentation was made on PLEXOS and TIMES models, which will support the policy of decarbonization of the electric power sector. Also, the tasks to be implemented on the project were reviewed and important strategic elements of the project were discussed.
Representatives from the Ministries of Energy, Economy, Ecology and Natural Resources, Azerenergy OJSC and Energy Regulatory Agency attended the meeting.
It should be noted that the Terms of References of the project includes calculation of existing models, modeling of ways to reduce greenhouse gas (GHG) emissions in Azerbaijan until 2050, drafting of a road map with recommendations on relevant policies and technologies for the decarbonization of the energy sector in Azerbaijan, as well as capacity building and involvement of stakeholders in this area.