2024-cü ilin yanvar - aprel ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, 4 ay ərzində respublikada 16,7 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 4,4 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”, 9,2 milyard kubmetri “Şahdəniz”, 0,5 milyard kubmetri “Abşeron”, 2,6 milyard kubmetri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 0,5 milyard kubmetr artımla qaz hasil edilib.
4 ay ərzində xaricə qaz satışı 8,5 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,7 faiz çoxdur. Avropaya 4,2 milyard kubmetr, Türkiyəyə 3,2 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 1,1 milyard kubmetr qaz satılıb. Türkiyəyə TANAP-la bu müddətdə 1,8 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 may 2024-cü il tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 220,7 milyard kubmetr, “Şahdəniz”dən isə 218,3 milyard kubmetr qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın təxminən 155,2 milyard kubmetri ixraca nəql edilib.
2024-cü ilin yanvar - aprel aylarında ölkədə 9,6 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Neft hasilatının 5,5 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 1,4 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in, 0,2 mln tonu (kondensat) “Abşeron” yatağının payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 2,5 milyon ton təşkil edib.
Bu dövrdə 7,9 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 6,9 milyon tonu konsorsiumun, 1 milyon tonu isə SOCAR-ın payına düşüb.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 may 2024-cü il tarixinədək 636,2 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 590,2 milyon ton neft, “Şahdəniz”dən isə 46 milyon tona yaxın kondensat çıxarılıb. Bundan 01 may 2024-cü il tarixinədək təqribən 634,2 milyon tonu ixraca nəql edilib.

Oil and gas figures for 4 months of this year were announced
According to operational data for January - April 2024, Azerbaijan produced 16.7 bcm of natural gas last month. 4.4 bcm of gas production extracted from ACG, while 9.2 bcm from Shah Deniz. Absheron and SOCAR produced 0.5 bcm and 2.6 bcm gas respectively. Gas was transported with an increase of approximately 0.5 bcm compared to the relevant period last year.
During 4 months, gas sales amounted to 8.5 bcm, which was 2.7% more compared to the same period previous year. 4.2 bcm of gas were sold to Europe, 3.2 bcm to Türkiye, and 1.1 bcm to Georgia. It should be noted that, during this period 1.8 bcm gas was exported to Türkiye through TANAP.
Since the commissioning of the Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz till 1 May 2024, about 220.7 bcm of gas was produced from Azeri-Chirag-Gunashli and more than 218.3 bcm of gas from Shah Deniz. During this period, 155.2 bcm gas was exported from Shah Deniz.
Azerbaijan produced 9.6 million tons of oil (including condensate) in January - April 2024. Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 5.5 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 1.4 million tons (condensate) and Absheron for 0.2 million tons. SOCAR's oil output amounted to 2,5 million tons (including condensate).
During the reporting period, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 7.9 million tons. Out of this, consortium accounts for nearly 6.9 million tons, SOCAR for 1 million tons.
Since its commissioning till 1 May 2024, 636.2 million tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 590.2 million tons of crude oil were extracted from ACG, while about 46 million tons condensate from Shah Deniz. Till 1 May 2024, more than 634.2 million tons were exported.