Energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycandakı rezident nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Alessandra Rokkasalvo arasında görüş olub.
Görüşdə Azərbaycan və BMTİP uzunmüddətli əməkdaşlıq əlaqələrinin enerji sahəsində inkişafı “yaşıl enerji” texnologiyaları, enerji səmərəliliyindən geniş istifadə, həmçinin COP29-a sədrlik müstəvisində nəzərdən keçirilib və əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib. Azərbaycanın hazırda bərpa olunan enerji mənbələrinin istehsalı və ixracı, regional “yaşıl enerji” interkonnektorlarının qurulması üzrə həyata keçirdiyi layihələrin icra vəziyyəti, həmçinin enerji səmərəliliyi sahəsində görülən tədbirlərdən bəhs edilib. Azad edilmiş ərazilərin enerji təminatının “yaşıl enerji zonası” konsepsiyasına əsaslandığı, burada istehsal olunan enerjinin daxili istehlakla bərabər ixraca yönəldilməsi ilə bağlı planları qeyd olunub.
Söhbət zamanı bələdiyyə, ictimai binalar, məktəblərdə enerji səmərəliliyi aspektində tədbirlərin görülməsi, yeni yaradılmış “Enerji Effektivliyi Fondu”nun fəaliyyəti, bərpa olunan enerjidən istifadə etməklə mərkəzləşdirilmiş istilik təchizatının qurulması, həmçinin “Elektromobillik üzrə Milli Plan”ın hazırlanması və həyata keçirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Ölkəmizin bərpa olunan enerjinin inkişafı istiqamətində həyata keçirdiyi kurs təqdir edilib və BMT-nin inkişaf Proqramının müvafiq istiqamətlərdə əməkdaşlığa hazır olduğu bildirilib.

The sides exchanged views on cooperation with the UNDP
Minister of Energy Parviz Shahbazov and Alessandra Roccasalvo, UNDP Resident Representative a.i. in Azerbaijan held a meeting.
The development of long-term cooperation between Azerbaijan and UNDP in the energy sector was considered within the green energy technologies, extensive use of energy efficiency, as well as the chairmanship of COP29, and cooperation opportunities were evaluated. The current implementation status of projects implemented by Azerbaijan on the production and export of renewable energy sources, the establishment of regional green energy interconnectors, as well as measures taken in the field of energy efficiency were discussed. It was noted that the energy supply of the liberated territories is based on the concept of the green energy zone, and plans to direct the energy produced here to export along with domestic consumption.
During the conversation, ideas were exchanged regarding measures to be taken in terms of energy efficiency in municipalities, public buildings, and schools, the activities of the newly created Energy Efficiency Fund, the establishment of centralized heat supply using renewable energy, as well as the preparation and implementation of the National Plan for Electromobility.
The course implemented by our country in the direction of the development of renewable energy was appreciated and it was noted that the UNDP is ready for cooperation in the relevant areas.