Əbu-Dabidə energetika naziri Pərviz Şahbazovla Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin sənaye və qabaqcıl texnologiyalar naziri Sultan Əhməd Əl-Cabir arasında görüş olub.
Görüşdə hər iki ölkə prezidentlərinin Azərbaycan və BƏƏ arasında dost, qardaş və tərəfdaş əlaqələrinin dərinləşməsinə, əməkdaşlığın hərtərəfli inkişafına xüsusi əhəmiyyət verdiyi qeyd olunub. Azərbaycanın “yaşıl enerji” gündəliyinin icrasında BƏƏ ilə əməkdaşlığın strateji rolundan bəhs edilib. “Masdar” şirkəti ilə mərhələli şəkildə quruda və dənizdə 10 QVt “yaşıl enerji” layihələrinin həyata keçirilməsi çərçivəsində bu il 1 QVt gücündə iki günəş və bir külək elektrik stansiyasının təməlinin qoyulacağı bildirilib, yeni istehsal güclərinin yaradılması, həmçinin elektrik enerjisinin ötürülməsi layihələri üzrə proseslərin sürətləndirilməsi razılaşdırılıb.
Söhbət zamanı ADNOC şirkəti ilə “Abşeron Faza I” layihəsi, hər iki ölkənin apstrim sektorunda əməkdaşlığın genişləndirilməsi, həmçinin COP29 tədbirinə hazırlıq və bu xüsusda intensiv əlaqələrlə bağlı da müzakirələr aparılıb. BƏƏ-nin Azərbaycanla səmərəli nəticələrə hədəflənən enerji tərəfdaşlığının inkişafına, eləcə də ölkəmizə COP29-a sədrliyi zamanı dəstəyi ifadə edilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov and Sultan Ahmed Al-Jaber, UAE`s Minister of Industry and Advanced Technology held a meeting in Abu Dhabi.
At the meeting, it was noted that the Presidents of both countries attach special importance to the deepening of friendly, brotherly and partner relations and the comprehensive development of cooperation between Azerbaijan and the UAE. The strategic role of cooperation with the UAE in the implementation of Azerbaijan's green energy agenda was discussed. It was stated that the foundation of two solar and one wind power plants with a capacity of 1 GW will be laid this year as a part of the phased implementation of 10 GW onshore and offshore green energy projects with Masdar, and it was agreed to create new production capacities, as well as to accelerate the processes.
During the conversation, discussions were held with ADNOC on the First -Phase Absheron project, expanding cooperation in the upstream sector of both countries, as well as preparation for the COP29 and intensive contacts in this regard. The UAE's support for the development of an energy partnership with Azerbaijan aimed at effective results, as well as our country during the chairmanship of COP29, was expressed.