Energetika naziri Pərviz Şahbazov Əbu-Dabidə IRENA Assambleyasının 14-cü sessiyası çərçivəsində “Bərpa Olunan Enerjinin Üçqat Artırılması” mövzusunda keçirilən yüksək səviyyəli plenar sessiyada çıxış edib.
Çıxışda Azərbaycanın “Bərpa Olunan Enerji və Enerji Səmərəliliyinə dair Qlobal Vəd”ə qoşulması ölkəmizin “yaşıl enerji” keçidinə sadiqliyi kontekstində dəyərləndirilib. COP29-un isə Azərbaycana bərpa olunan enerjinin inkişafı ilə bağlı əldə olunmuş nailiyyətləri irəliyə aparmaq imkanı yaratdığı qeyd olunub. Bildirilib ki, COP29 yeni qlobal kollektiv maliyyə məqsədlərinin qəbulu üçün səylərin səfərbər edilməsində mühüm platforma olacaq: “Maliyyə 2030-cu ilə qədər bərpa olunan enerjinin üçqat artırılmasının da mühüm şərtlərindəndir. İnvestisiyalar istehsal güclərinin yaradılmasına, enerji sisteminə inteqrasiyasına, şəbəkənin gücünün artırılmasına, modernləşməsinə, ölkələr arasında interkonnektorların, enerji saxlanc sistemlərinin qurulmasına yönəldilməlidir”, deyə nazir əlavə edib.
Azərbaycanın 2030-cu ilədək bərpa olunan enerji potensialının ölkə və regional miqyasda artmasına töhfə verən ölkə olacağını vurğulayan nazir bu xüsusda Avropa İttifaqı ilə enerji tərəfdaşlığının mühüm komponenti olan “yaşıl enerji”nin tədarükü ilə bağlı həyata keçirilən layihələrdən bəhs edib. Bildirilib ki, regional kontekst bərpa olunan enerjinin üçqat artırılması hədəfində strateji əhəmiyyət daşıyır. İlin sonunadək texniki-iqtisadi əsaslandırması hazır olacaq “Xəzər-Qara dəniz-Avropa” yaşıl enerji dəhlizi Azərbaycanı bərpa olunan enerji sahəsində regional inteqrasiyada aparıcı ölkələrdən birinə çevirəcək.

Energy Minister Parviz Shahbazov spoke at High-Level Plenary Session on Tripling of Renewables held in Abu Dhabi within the 14th session of the Irena Assembly.
Azerbaijan's accession to the Global Promise on Renewable Energy and Energy Efficiency was appreciated in the context of our country's commitment to the transition to green energy. It was noted that COP29 created an opportunity for Azerbaijan to advance the achievements in the development of renewable energy. It was noted that COP29 will be an important platform for mobilizing efforts to adopt new global collective funding goals: “Financing is also an important condition to triple renewable energy by 2030. Investments should be aimed at building production capacities, integrating them into the energy system, increasing and modernizing of the network capacity, building interconnectors and energy storage systems between countries,” the Minister added.
Stressing that Azerbaijan will be a country contributing to the growth of renewable energy potential on a national and regional scale by 2030, the Minister spoke about the projects implemented to supply green energy, which is an important component of energy partnership with the European Union. It was noted that the regional context is of strategic importance in the goal of tripling renewable energy. The Caspian-Black Sea-Europe green energy corridor, of which feasibility study will be ready by the end of the year, will make Azerbaijan one of the leading countries in regional integration in the field of renewable energy.