Energetika naziri Pərviz Şahbazov Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin paytaxtında Əbu-Dabi Dayanıqlılıq Həftəsi çərçivəsində keçirilən Yaşıl Hidrogen Sammitində iştirak edib.
“Yaşıl Hidrogen İqtisadiyyatlarını Sürətləndirmək üçün Milli Strategiyalar və Siyasətlər” üzrə Nazirlər Panelində energetika naziri hidrogenin Azərbaycanın transformativ inkişaf və enerji təchizatçısı gündəliyinin əsas komponentlərindən olduğunu qeyd edib. Bildirilib ki, hidrogenin istehsalı, ondan istifadə Azərbaycanın “təmiz ətraf mühitə malik yaşıl artım” ölkəsi kimi inkişaf strategiyası, azad edilmiş ərazilərin “yaşıl enerji zonası”na çevrilməsi, həmçinin Avropa İttifaqı ilə enerji tərəfdaşlığına dair strateji sənədlərdə öz əksini tapır. Xəzər dənizində 157 qiqavat külək enerjisi potensialı əsasında 28 QVt-dan çox “yaşıl enerji” layihələri üzrə “Masdar”, “ACWA Power”, bp, Fortescue  və digər beynəlxalq enerji şirkətləri ilə imzalanmış əməkdaşlıq sənədlərində “yaşıl hidrogen” istehsalının da nəzərdə tutulduğu vurğulanıb. Hazırda hidrogenin istehsalı ilə yanaşı, ixracı aspektində “Xəzər dənizi-Qara dəniz-Avropa”, “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan-Avropa” yaşıl enerji dəhlizləri çərçivəsində beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlıq edildiyi bildirilib. ““Yaşıl hidrogen” ölkəmizin enerji təchizatında yeni mənbə və dəhlizlərlə mövqeyinin möhkəmləndirməsi, həmçinin 2050-ci ilədək karbon emissiyalarını 40% azalda bilməyimiz üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır.“Xəzər-Qara dəniz-Avropa” yaşıl enerji dəhlizi  vasitəsilə Azərbaycan “yaşıl hidrogen” üzrə də Aİ üçün etibarlı tədarükçü olacaq”, deyə nazir əlavə edib.
Bundan başqa, əlverişli, təhlükəsiz və “təmiz enerji” sisteminə keçidin vacib hissəsi kimi hidrogen sənayesinin inkişafını təmin edən amillərdən bəhs edilib. Azərbaycanın COP29-a sədrlik missiyasının yaşıl hidrogenin inkişafına da maliyyə dəstəyini təmin etməklə yaşıl enerji keçidinə töhfə verəcəyi bildirilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov attended the Green Hydrogen Summit held in the capital of the United Arab Emirates as part of the Abu Dhabi Sustainability Week.
In the Ministerial Panel entitled National Strategies and Policies to Accelerate Green Hydrogen Economies within the Green Hydrogen Summit, the Energy Minister noted that hydrogen is one of the key components of Azerbaijan's transformative development and energy supplier agenda. It was noted that the production of hydrogen and its use are reflected in the development strategy of Azerbaijan as a country of green growth with a clean environment, transformation of liberated territories into a green energy zone, as well as strategic documents on energy partnership with the European Union. The cooperation documents signed with Masdar, ACWA Power, bp, Fortescue and other international energy companies on green energy projects which was based on more than 28 GW out of 157 GW wind power potential in the Caspian Sea envisaged the production of green hydrogen. At present, along with the hydrogen production and export, cooperation with international partners within the Caspian Sea-Black Sea-Europe, Central Asia-Azerbaijan-Europe green energy corridors was noted. "Green hydrogen is of great importance for strengthening our country's position in energy supply with new sources and corridors, as well as for the fact that by 2050 we will be able to reduce carbon emissions by 40%. Through the Caspian-Black Sea-Europe green energy corridor, Azerbaijan will also become a reliable green hydrogen supplier for the EU”, the Minister added.
In addition, the factors that ensure the development of the hydrogen industry as an important part of the transition to an affordable, safe and clean energy system were mentioned. It was noted that the mission of Azerbaijan to chair COP29 will contribute to the transition to green energy by providing financial support for the development of green hydrogen.