Energetika Nazirliyində Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində yaşıl texnologiyaların və enerji səmərəliliyi tələblərinin tətbiqi ilə bağlı əlaqələndirmə və monitorinq üzrə İşçi Qrupun 6-cı iclası keçirilib.
İşçi Qrupun sədri energetika naziri Pərviz Şahbazov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığı ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaşıl enerji həllərinin tətbiqi istiqamətində görülən işlər, digər qabaqcıl texnologiyalarla yanaşı bu ərazilərdə elektromobillər üçün əlverişli infrastrukturun yaradılması zərurətinə diqqət çəkib. Ölkəmizdə yaşıl enerji zonalarının yaradılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərin cari ildə COP29 beynəlxalq konfransının Azərbaycanda təşkili kontekstində qlobal əhəmiyyəti bir daha vurğulanıb.
Sonra iclasın gündəliyinə uyğun olaraq işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaşıl enerji zonasının yaradılması məsələsi ilə bağlı qarşıya qoyulmuş vəzifələrin icrası istiqamətində görülmüş işlərlə bağlı müzakirələr aparılıb. İşçi Qrupun 5-ci iclasında qəbul edilmiş qərarların icrasına dair İşçi Qrupun Katibliyinin hesabatı dinlənilib. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaşıl texnologiyaların və enerji səmərəliliyinin tətbiqi üzrə aparılmış monitorinqlərin nəticəsinə dair hesabat təqdim edilib.
Həmçinin yaşıl enerji zonasında tətbiq edilən müvafiq komponentlərin resurs bazasında əks etdirilməsi ilə bağlı görülmüş işlər, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mənzil inşaatı, yaşayış binalarının tikintisi sahəsində həyata keçirilmiş tədbirlər barədə məlumat verilib, gündəlikdən irəli gələn digər cari məsələlərlə bağlı yerinə yetirilmiş və icrası nəzərdə tutulan işlər müzakirə edilib.
İclasda işçi qrupuna daxil olan dövlət qurumları ilə yanaşı işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliklərinin və “Bərpa Tikinti və İdarəetmə Xidməti” publik hüquqi şəxslərin, eləcə də “Azəriqaz” İB, “Azəristiliktəchizat” ASC, Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi və Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondunun nümayəndələri iştirak edib.

Under the chairmanship of Energy Minister Parviz Shahbazov, the sixth meeting of the Working Group on Coordination and Monitoring regarding the application of green technologies and energy efficiency requirements in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan was held.
The chairman of the Working Group, Minister of Energy Parviz Shahbazov, drew attention to the work done on the implementation of green energy solutions in the liberated territories with the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, along with other advanced technologies, the need to create a favorable infrastructure for electric vehicles in these territories. The global importance of the measures taken to create green energy zones in our country in the context of the organization of the COP29 international conference in Azerbaijan this year was emphasized again.
Then, in accordance with the agenda of the meeting, discussions were held on the work done in the direction of the implementation of the tasks set on the creation of a green energy zone in the liberated territories. At the 5th Meeting of the Working Group, the report of the Working Group Secretariat on the implementation of the decisions made was heard. A report on the results of monitoring on the application of green technologies and energy efficiency in the liberated territories was presented.
In addition, information was provided on the work done on the reflection of the relevant components applied in the green energy zone in the resource base, the measures implemented in the field of housing construction and construction of residential buildings in the liberated territories, and the work performed and planned to be performed on other current issues arising from the agenda was discussed.
The representatives from the special representations of the President of the Republic of Azerbaijan and Restoration Construction and Management Service public legal entities in the liberated territories, as well as Azerigas PU, Azeristiliktechizat OJSC, State Housing Construction Agency and Social Development Fund of IDPs attended at the meeting.