Energetika Nazirliyində “Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə yaradılmış Komissiyanın növbəti iclası keçirilib.
Komissiyanın sədri energetika naziri Pərviz Şahbazov çıxış edərək Sərəncamın icrası ilə bağlı gündəlikdə duran məsələlərə diqqət çəkib, sonuncu iclasdan ötən dövr ərzində layihələrin gedişi haqqında danışıb və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində dörd yeni bərpa olunan enerji stansiyasının təməlinin qoyulmasının planlaşdırıldığını vurğulayıb.
Sonra iclasın gündəliyinə uyğun olaraq Komissiyanın son iclasından ötən dövr ərzində görülmüş işlərə dair Katibliyin hesabatı dinlənilib. Dənizdə külək enerjisi layihələri üçün ayrılması nəzərdə tutulan su obyektlərinin bərpa olunan enerji mənbələrinin ərazisi kimi müəyyən edilməsi prosesi barədə məlumatlar təqdim edilib.
İclasda, həmçinin “Masdar” şirkəti ilə həyata keçirilən layihlərlə bağlı görülən işlər, hidrogen istehsalı, eləcə də “Xəzər-Aİ yaşıl enerji dəhlizi” layihəsi ilə bağlı yerinə yetirilən tədbirlər və digər cari məsələlərə dair müzakirələr aparılıb.
İclasda Energetika, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, İqtisadiyyat, Fövqəladə Hallar, Maliyyə, Ədliyyə, Kənd Təsərrüfatı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat, Müdafiə nazirliklərinin, SOCAR, “Azərenerji” ASC, “Azərişıq” ASC, Mərkəzi Bank, Dövlət Dəniz və Liman Agentliyi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi, Geodeziya və Kartoqrafiya Agentliyi, Minatəmizləmə Agentliyi, "Azərbaycan Elmi Tədqiqat və Layihə Axtarış Energetika İnstitutu" MMC-nin nümayəndələri iştirak edib.

The next meeting of the commission established by the relevant Order of the President of the Republic of Azerbaijan on additional measures for the implementation of projects in the field of use of renewable energy sources was held at the Ministry of Energy.
The chairman of the commission, Energy Minister Parviz Shahbazov drew attention to the issues on the agenda in connection with the implementation of the Order, spoke about the progress of projects over the past period from the last meeting and emphasized that it is planned to lay the foundations of four new renewable energy plants within the Green World Solidarity Year.
Then, according to the agenda of the meeting, the Secretariat's report on the work done since the last session of the commission was heard. Information on the process of identifying water bodies intended for offshore wind energy projects as areas of renewable energy sources was presented.
At the meeting, discussions were also held on the work done in connection with the projects implemented with Masdar, hydrogen production, as well as the measures taken in connection with the Caspian-EU Green Energy Corridor project and other current issues.
Representatives from the Ministries of Energy, Ecology and Natural Resources, Economy, Emergency Situations, Finance, Justice, Agriculture, Digital Development and Transport, Defense, SOCAR, Azerenergy OJSC, Azerishiq OJSC, Central Bank, State Maritime and Port Agency, State Committee for Urban Planning and Architecture, AREA, Geodesy and Cartography Agency,Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA), Azerbaijan Scientific-Research and Design Institute Power Engineering Institute LLC attended the meeting.