Energetika naziri Pərviz Şahbazovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Cəbrayıl rayonunda Araz çayı üzərində inşa olunan “Xudafərin” və “Qız Qalası” hidroqovşaqlarına baş çəkib.
Nazir “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İran İslam Respublikası Hökuməti arasında Araz çayı üzərində “Xudafərin” və “Qız Qalası” hidroqovşaqlarının və su elektrik stansiyalarının tikintisinin davam etdirilməsi, istismarı, energetika və su ehtiyatlarından istifadə sahəsində əməkdaşIıq haqqında” Sazişə uyğun olaraq həyata keçirilən hidroqovşaqlar və su elektrik stansiyaları layihəsi üzrə görülən işlərlə tanış olub. 1,612 mln. kubmetr su tutumu olan “Xudafərin” və 56.75 mln. kubmetr su tutumuna malik “Qız Qalası” hidroqovşaqlarına aid tikilmiş bəndlər barədə məlumat verilib. Hər iki hidroqovşaqda işlərin 96%-nin yekunlaşdığı bildirilib. Hidroqovşaqlar üzrə qalan işlər nəzərdən keçirilib. Prosesin sürətləndirilməsi üçün mövcud imkanlar dəyərləndirilib və müvafiq tapşırıqlar verilib. Həmçinin su elektrik stansiyalarının inşası ilə bağlı məsələlərə də toxunulub.
Qeyd edək ki, Azərbaycan tərəfi üçün qoyuluş gücü 100 MVt olan “Xudafərin” və 40 MVt olan “Qız Qalası” su elektrik stansiyaları və hidroqovşaqlarının istismara verilməsi nəticəsində illik 358 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsalı, mövcud 252 min hektar torpaq sahəsi üzrə suvarmanın yaxşılaşdırılması və 12 min hektar yeni əkin sahələrinin suvarılması təmin ediləcək.

Minister of Energy got acquainted with the work done at Khudaferin and Giz Galasi hydropower junctions
A delegation led by the Minister of Eenergy Parviz Shahbazov visited Khudaferin and Giz Galasi hydropower junctions built on the Araz River in Jabrayil district.
The Minister got acquainted with the work done on the project of hydropower junctions and plants implemented in accordance with the Agreement on continuing the construction of and commissioning Khudaferin and Giz Galasi hydropower junctions and plants on the Araz River, cooperation in the field of heat, energy and water resources between the Government of the Republic of Azerbaijan and Government of the Islamic Republic of Iran. He was informed about the dams built on Khudaferin hydropower junction with the capacity of 1,612 million cubic meters and Giz Galasi with the capacity of 56.75 cubic meters of water. It was reported that 96% of the work on both hydropower junctions had been completed. The rest of the work on the junctions was reviewed. The existing opportunities for accelerating the process were evaluated and relevant instructions were given. Issues related to the construction of hydropower plants were also touched upon.
It should be noted that as a result of the commissioning of hydropower junctions and plants of Khudaferin with an installed capacity of 100 MW and Giz Galasi with an installed capacity of 40 MW for the Azerbaijani side, annual generation of 358 million kWh electricity, improvement of irrigation on the existing 252 thousand hectares of land and irrigation of 12 thousand hectares of new arable lands will be ensured.