2024-cü ilin yanvar-fevral ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, iki ay ərzində respublikada 8,2 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 2,1 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”, 4,5 milyard kubmetri “Şahdəniz”, 0,3 milyard kubmetri “Abşeron”, 1,3 milyard kubmetri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 240 milyon kubmetr artımla qaz hasil edilib.
Bu dövrdə xaricə qaz satışı 4,1 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə eynidir. Avropaya 2,1 milyard kubmetr, Türkiyəyə 1,4 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 0,6 milyard kubmetr qaz satılıb. Türkiyəyə TANAP-la bu müddətdə 0,8 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 mart 2024-cü il tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 218,5 milyard kubmetr, “Şahdəniz”dən isə 213,6 milyard kubmetr qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın 151,5 milyard kubmetri  ixraca nəql edilib.
2024-cü ilin yanvar-fevral ayları üzrə ölkədə 4,8 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Neft hasilatının 2,7 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 0,7 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in, 96 min tonu (kondensat) “Abşeron” yatağının payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 1,3 milyon ton təşkil edib.
İki ay ərzində 3,9 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 3,4 milyon tonu konsorsiumun, 0,5 milyon tonu isə SOCAR-ın payına düşüb.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 mart 2024-cü il tarixinədək 632,7 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 587,5 milyon ton neft, “Şahdəniz”dən isə 45,2 milyon tona yaxın kondensat çıxarılıb. Bundan 01 mart 2024-cü il tarixinədək 630,7 milyon tonu ixraca nəql edilib.

According to operational data for January-February 2024, Azerbaijan produced 8.2 bcm of natural gas for two months. 2.1 bcm of gas production extracted from ACG, while 4.5 bcm from Shah Deniz. Absheron and SOCAR produced 0.3 bcm and 1.3 bcm gas respectively. Gas was transported with an increase of approximately 240 million cubic meter compared to the relevant period last year.
During this period, gas sales amounted to 4.1 bcm, which was equal to the same period previous year. 2.1 billion cubic meters of gas were sold to Europe, 1.4 billion cubic meters to Türkiye, and 0.6 billion cubic meters to Georgia. It should be noted that, during this period nearly 0.8 bcm gas was exported to Türkiye through TANAP.
Since the commissioning of the Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz till 1 March 2024, about 218.5 bcm of gas was produced from Azeri-Chirag-Gunashli and more than 213.6 bcm of gas from Shah Deniz. During this period, 151.5 bcm gas was exported from Shah Deniz.
Azerbaijan produced 4.8 million tons of oil (including condensate) in January-February 2024. Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 2.7 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 0.7 million tons (condensate) and Absheron for 96 thousand tons. SOCAR's oil output amounted to 1,3 million tons (including condensate).
During two months, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 3.9 million tons. Out of this, consortium accounts for nearly 3.4 million tons, SOCAR for 0.5 million tons.
Since its commissioning till 1 March 2024, 632.7 million tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 587.5 million tons of crude oil were extracted from ACG, while about 45.2 million tons condensate from Shah Deniz. Till 1 March 2024, more than 630.7 million tons were exported.
During January-February 2024, oil refining in the country amounted to approximately 1.1 million tons.