Azərbaycan-Qazaxıstan Hökumətlərarası Komissiyanın 20-ci iclası keçirilib
Astanada Azərbaycan Respublikası və Qazaxıstan Respublikası arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 20-ci iclası keçirilib.
İclasdan əvvəl Komissiyanın həmsədrləri, Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və Qazaxıstanın nəqliyyat naziri Marat Karabayevin arasında ikitərəfli görüş olub. İki ölkə arasında əməkdaşlığın bütün istiqamətlərində qarşılıqlı fəaliyyəti gücləndirmək üçün atılan addımlar, ixrac-idxal malları nomenklaturunun genişləndirilməsi, enerji, investisiya, nəqliyyat-logistika sahələri üzrə prioritet əhəmiyyətli layihələrin inkişafına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Komissiyanın iclasında qardaşlıq və dostluğa əsaslanan yüksək səviyyəli Azərbaycan-Qazaxıstan münasibətlərinin yeni tarixi mərhələdə inkişafını təmin edən çoxşaxəli əməkdaşlıq gündəliyi, hədəflər, ticari-iqtisadi, enerji, nəqliyyat, logistika, sənaye, tikinti, kənd təsərrüfatı, səhiyyə, qida təhlükəsizliyi, kosmik fəaliyyət, rəqəmsallaşma, informasiya texnologiyaları, elm və təhsil, mədəniyyət, gənclər siyasəti, turizm, idman, ekologiya və ətraf mühit sahələrində görülən işlər və perspektivlər nəzərdən keçirilib.
Komissiyanın həmsədri, energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib: “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti cənab Kasım-Jomart Tokayevin siyasi iradəsi sayəsində ölkələrimiz arasında əlaqələr müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəlib və hərtərəfli xarakter alıb. Ticari-iqtisadi tərəfdaşlığın kompleks proqram və mühüm əhəmiyyətli sənədlərlə dəstəklənməsi, Qazaxıstan neftinin Azərbaycandan keçməklə tranziti, Orta Dəhlizin imkanlarından səmərəli istifadə etmək üçün ölkələrimizin səyləri, Xəzərin dibi ilə optik-lifli rabitə xətti çəkilməsi üzrə fəal iş, həmçinin Mərkəzi Asiyadan “yaşıl enerji”nin Azərbaycan vasitəsilə Avropaya ixracı üçün “yaşıl enerji” dəhlizinin yaradılması ilə bağlı əməkdaşlığımız göstərir ki, ölkələrimiz çoxistiqamətli əlaqələrimizi genişləndirmək əzmindədir. Bu xüsusda, Hökumətlərarası Komissiya çərçivəsində fəaliyyətimiz mühüm əhəmiyyət kəsb edir”.
Komissiyanın həmsədri, Qazaxıstanın nəqliyyat naziri Marat Karabayev isə çıxışında bunları deyib: “Dövlət başçıları tərəfindən imzalanmış “Azərbaycan Respublikası ilə Qazaxıstan Respublikası arasında 2022-2026-cı illər üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi haqqında Kompleks Proqram” ikitərəfli münasibətlərin inkişafına xüsusi töhfə verir. 2023-cü ildə Qazaxıstanla Azərbaycan arasında yükdaşımaların həcmi 1,5 dəfə artaraq 4,3 milyon ton təşkil edib. Orta Dəhliz üzrə həcm 65% artaraq 2,8 milyon tona çatıb. Prezident Kasım-Jomart Tokayevin martın 11-12-də Azərbaycana rəsmi səfəri ərəfəsində keçirilən bugünkü görüşün əhəmiyyətini bir daha qeyd etmək istərdim.”
İclas zamanı bildirilib ki, 2023-cü ildə ticarət dövriyyəsinin həcmi 314 milyon təşkil edib. İndiyə kimi Azərbaycan Qazaxıstana 211,4 milyon dollar, Qazaxıstan isə Azərbaycan iqtisadiyyatına 114 milyon dollar investisiya yatırıb. Yaxın vaxtlarda növbəti iclası keçiriləcək Azərbaycan-Qazaxıstan İşgüzar Şurası çərçivəsində sıx əməkdaşlığın, həmçinin ticari-iqtisadi əməkdaşlığın stimullaşdırılması tədbirlərinin, Qazaxıstan şirkətlərinin Ələt Azad İqtisadi Zonasına (AFEZ) cəlb edilməsi, habelə AFEZ ilə Qazaxıstanın azad iqtisadi zonaları arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın qurulmasının bu göstəricilərin artırılmasına töhfə verəcəyi qeyd olunub. Azərbaycan-Qazaxıstan İnvestisiya Fondunun yaradılması, sənaye və texnologiya parklarında birgə istehsalın təşkili, Ələt limanında taxıl terminalının inşası, gəmiqayırma sektorunda əməkdaşlıq üzrə məsələlər, qazax şirkətlərinin azad edilmiş ərazilərdə layihələrdə iştirak imkanları nəzərdən keçirilib. Füzulidə 600 şagird yerlik “Kurmanqazı adına Yaradıcılığın İnkişafı Mərkəzi”nin inşası, həmçinin xəstəxananın tikintisinin planlaşdırılması yüksək qiymətləndirilib.
Bundan başqa neft-qaz sektorunda əməkdaşlığın genişləndirilməsi, birgə layihələrdə iştirak imkanları, müxtəlif marşrutlarla Qazaxıstan neftinin tranzit həcmlərinin, Orta Dəhliz vasitəsilə yüklərinin daşınmasının artırılması məsələrinə baxılıb. Rəqəmsal İpək Yolu layihəsi çərçivəsində Azərbaycan və Qazaxıstanı birləşdirən Xəzər sualtı optik xəttin tikintisinin yekunlaşdırılması, “Mərkəzi-Asiya-Avropa” marşrutu üzrə elektrik enerjisinin ötürülməsi layihəsinin texniki-iqtisadi əsaslandırılması prosesinə başlamaq üçün texniki tapşırıq sənədinin tezliklə hazırlanması, sadalanan bütün istiqamətlər üzrə müvafiq addımların atılması razılaşdırılıb. Hər iki ölkənin “yaşıl enerji”yə keçid sahəsində ciddi səylər göstərdiyi vurğulanaraq bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi kimi sahələrdə Qazaxıstan şirkətləri ilə əməkdaşlıq niyyətləri ifadə olunub.
Sonda Azərbaycan-Qazaxıstan Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 20-ci iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanıb. Komissiyanın 21-ci iclasının gələn il Bakıda keçirilməsi razılaşdırılıb.

The 20th Meeting of the Joint Intergovernmental Commission on Trade and Economic cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Kazakhstan was held in Baku.
Before the meeting, there was a bilateral meeting between the co-chairs of the Commission, Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov, and Minister of Transport of Kazakhstan Marat Karabayev.   There was an exchange of views on measures taken to strengthen mutual activity in all directions of cooperation between Azerbaijan and Kazakhstan, expansion of the nomenclature of export-import goods, and development of priority projects in energy, investment, and transport-logistics fields.
The commission’s session was comprehensive, addressing a wide-ranging cooperation agenda. It aimed to elevate the brotherly and friendly relations between Azerbaijan and Kazakhstan to a new historical level. The discussion spanned commercial-economic ties, energy, transport, logistics, industry, construction, agriculture, health, food safety, space activities, digitalization, information technologies, science and education, culture, youth policy, tourism, sports, ecology, and the environment.
The co-chairman of the commission, Minister of Energy Parviz Shahbazov said: "Thanks to the political will of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and the President of the Republic of Kazakhstan, Mr. Kassym-Jomart Tokayev, the relations between the two countries have reached the level of alliance and have become comprehensive. Supporting the trade and economic partnership with a comprehensive program and important documents, the transit of Kazakh oil through Azerbaijan, the efforts of our countries to effectively use the opportunities of the Middle Corridor, active work on laying an optical-fiber communication line through the bottom of the Caspian Sea, as well as the promotion of "green energy" from Central Asia to Azerbaijan Our cooperation on the creation of the "green energy" corridor for export to Europe shows that our countries are determined to expand our multidirectional relations. In this regard, our activities within the Intergovernmental Commission are of great importance.”
Co-chair of the comission Minister Karabayev said: “Comprehensive Program on the Development of Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Kazakhstan for 2022-2026 contributes to the development of bilateral relations. In 2023, the volume of cargo transportation between Kazakhstan and Azerbaijan increased 1.5 times to 4.3 million tons. The volume on the Middle Corridor increased by 65% and reached 2.8 million tons. I would like to emphasize once again the importance of today's meeting held on the eve of the official visit of President Kassym-Jomart Tokayev to Azerbaijan on 11–12 March."
During the meeting, it was reported that in 2023, the trade volume between Azerbaijan and Kazakhstan amounted to 314 million USD. Azerbaijan’s investments in Kazakhstan have totaled 211 million USD, while Kazakhstan has contributed 114 million USD to Azerbaijan’s economy. The upcoming Azerbaijan-Kazakhstan Business Council meeting is set to discuss initiatives to boost trade and economic ties. This includes integrating Kazakh companies into the Alat Free Economic Zone (AFEZ) and fostering AFEZ's collaboration with Kazakhstan’s free economic zones.  Plans are underway to establish the Azerbaijan-Kazakhstan Investment Fund, initiate joint ventures in industrial and technology parks, construct a grain terminal at Alat port, and explore shipbuilding cooperation. Kazakh companies are also invited to engage in projects within Azerbaijan’s liberated territories.  The construction of the Kurmangazy Center for the Development of Children's Creativity for 600 students in Fuzuli and plans for a new hospital were acknowledged with high regard.
Furthermore, the meeting addressed enhancing the oil and gas partnership, including increasing the transit of Kazakh oil and cargo via diverse routes and the Middle Corridor. Commitments were made to finalize the Caspian underwater optical line connecting Azerbaijan and Kazakhstan as part of the Digital Silk Road initiative, commence the feasibility study for the Central-Asia-Europe electricity transmission project, and progress in all discussed areas. Both nations reaffirmed their dedication to transitioning towards green energy and expressed a mutual interest in collaborating on renewable energy and energy efficiency projects with Kazakh enterprises.
At the end, a protocol was signed on the outcomes of the 20th meeting of the Azerbaijan-Kazakhstan Joint Intergovernmental Commission. It was agreed that the 21st meeting of the commission will be held in Baku next year.