Martın 5-də Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində Azərbaycan Respublikası və Qazaxıstan Respublikası arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 20-ci iclası keçiriləcək. İclasda ölkəmizi komissiyanın həmsədri energetika naziri Pərviz Şahbazovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edəcək.
İclas çərçivəsində Hökumətlərarası Komissiyanın 19-cu iclasından ötən dövr ərzində görülmüş işlərin nəzərdən keçirilməsi, ticarət-iqtisadi, energetika, sənaye, tikinti, nəqliyyat və logistika, ekologiya, kənd təsərrüfatı, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, təhsil, səhiyyə, gənclər siyasəti və digər sahələrdə əməkdaşlığa dair müzakirələrin aparılması nəzərdə tutulur.

The 20th meeting of the Joint Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Kazakhstan will be held in the capital of Kazakhstan, Astana on March 5. The delegation led by the Minister of Energy Parviz Shahbazov, who is the Co-chair of Commission, will represent our country at the meeting.
Within the meeting, it's planned to review the work done over the past period since the 19th meeting of the Intergovernmental Commission, and discuss the cooperation on trade and economy, energy, industry, construction, transport and logistics, ecology, agriculture, information and communication technologies, education, health, youth policyand other areas.
It should be noted that the Co-chair of Commission from the Kazakh side is the Minister of Transport Marat Karabayev.