Energetika Nazirliyi “Nobel Energy” və “Elecnor” şirkətləri ilə günəş enerjisi layihələri üzrə əməkdaşlıq edəcək
Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası nazirlərinin 10-cu iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası nazirlərinin 2-ci iclası çərçivəsində bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlıq sənədləri imzalanıb.
Energetika Nazirliyi ilə “Nobel Energy” şirkəti arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumu Cəbrayıl rayonunda 100 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının tikintisi və elektrik enerjisi istehsalı, satışı və istehlakı üzrə əməkdaşlığı nəzərdə tutur. Sənədə əsasən, 50 MVt-ı ilkin mərhələdə, 50 MVt-ı isə növbəti mərhələdə olmaqla, ümumilikdə 100 MVt həcmində günəş elektrik stansiyasının tikintisi planlaşdırılır.
Energetika Nazirliyi və İspaniyanın “Elecnor” şirkəti arasında da əməkdaşlıq sənədi imzalanıb. Azərbaycanda bərpa olunan enerji layihəsi üzrə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu Qaradağ rayonunda 70 MVt gücündə külək elektrik stansiyası layihəsinin həyata keçirilməsi sahəsində əməkdaşlığı əhatə edir. Bu çərçivədə külək ölçmə məlumatlarının toplanması və təhlili, həmçinin enerji saxlanc sistemi də daxil olmaqla, külək və günəş enerjisi layihələrinin inkişafı üzrə də əməkdaşlıq ediləcək.

Cooperation documents in the field of renewable energy were signed in Baku within the 10th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the 2nd Ministerial Meeting of the Green Energy Advisory Council.
The Memorandum of Understanding signed between the Ministry of Energy and Nobel Energy envisages the cooperation on the construction of a 100 MW Solar Power Plant in Jabrayil and the production, sale and consumption of electricity. According to the document, it is planned to build a solar power plant with a capacity of 50 MW at the initial stage and 50 MW at the next stage, with a total capacity of 100 MW.
A cooperation document was signed between the Ministry of Energy and the Spanish company Elecnor. The Memorandum of Understanding on cooperation on the renewable energy project in Azerbaijan covers cooperation in the field of implementation of the 70 MW wind power plant project in Garadagh. In this context, cooperation will also be carried out on the collection and analysis of wind measurement data, as well as on the development of wind and solar energy projects, including energy storage systems.