Yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi üzrə nazirlərin 6-cı iclası keçirilib
Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası nazirlərinin 10-cu iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası nazirlərinin 2-ci iclası çərçivəsində “Azərbaycan, Gürcüstan, Macarıstan və Rumıniya arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş”in icrası məqsədilə nazirlərin 6-cı iclası keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanı energetika naziri Pərviz Şahbazov, Gürcüstanı Baş nazirin müavini, iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Levan Davitaşvili, Rumıniyanı energetika naziri Sebastian Burduja, Macarıstanı Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin təhlükəsizlik siyasəti və enerji təhlükəsizliyi üzrə dövlət katibinin müavini Csaba Marosvarı təmsil edib. Görüşdə, həmçinin Avropa İttifaqının enerji məsələləri üzrə komissarı Kadri Simson, Bolqarıstanın energetika nazirinin müavini İva Petrova, “Azərenerji” ASC-nin prezidenti Baba Rzayev, ölkələrin ötürücü sistem operatorları, müvafiq qurumları və “CESI” şirkətinin nümayəndələri də iştirak edib.
İclasda CESI şirkəti tərəfindən layihənin Texniki-İqtisadi Əsaslandırmasına (TİƏ) başlanması yüksək qiymətləndirilib. Koordinasiyalı fəaliyyət üzrə 4 ölkənin ötürücü sistem operatorları arasında Birgə Müəssisənin yaradılması üçün məsləhətçi hüquq şirkətinin müəyyənləşdirilməsi məqsədilə tenderin keçirilməsi qərara alınıb. CESI-nin koordinasiyası, Rumıniya və Macarıstan ötürücü sistem operatorlarının dəstəyi ilə PMI statusu ilə bağlı müraciət istiqamətində əməkdaşlıq barədə razılıq əldə olunub. Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan arasında enerji dəhlizi ilə bağlı təşəbbüsə dəstək ifadə olunub. Regional enerji təhlükəsizliyinin və əlaqənin gücləndirilməsi istiqamətində dialoq və əməkdaşlığı davam etdirmək razılaşdırılıb.
Sonda iclasın yekunlarına dair Protokol imzalanıb.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan Hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş” 17 dekabr 2022-ci ildə Buxarestdə imzalanıb.

Within the 10th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the 2nd Ministerial Meeting of the Green Energy Advisory Council, the 6th Ministerial Meeting was held in Baku to implement the Aagreement on Strategic Partnership between Azerbaijan, Georgia, Hungary and Romania in the development and transmission of green energy. Azerbaijan was represented at the event by the Minister of Energy Parviz Shahbazov, Georgia by Deputy Prime Minister, Economy and Sustainable Development Minister Levan Davitashvili, Romania by Energy Minister Sebastian Burduja, Hungary by Csaba Marosvari, Deputy Secretary of State for Security Policy and Energy Security of the Ministry of Foreign Affairs and Trade. The meeting was also attended by the European Union Commissioner for Energy Kadri Simson, Deputy Minister of Energy of Bulgaria Iva Petrova, President of Azerenergy OJSC Baba Rzayev, transmission system operators of the countries, relevant agencies and representatives of CESI.
At the meeting, the start of the feasibility study of the project was highly appreciated by CESI. It was decided to hold a tender to identify a law consulting company for the establishment of a joint venture between transmission system operators of 4 countries on coordinated activities. With the coordination by CESI and support of Romanian and Hungarian transmission system operators, an agreement was reached on cooperation in applications for PMI statusA support was expressed for the initiative on the energy corridor between Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan. It was agreed to continue dialogue and cooperation towards strengthening regional energy security and connectivity.
At the end a protocol on the results of the meeting was signed.
It should be noted that the Aagreement on Strategic Partnership between the Governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary in the field of Development and Transmission of Green Energy was signed on December 17, 2022 in Bucharest.