Energetika nazirinin müavini “Enerjiyə baxış üzrə 14-cü IEA-IEF-OPEC Simpoziumu”nda çıxış edib
Energetika nazirinin müavini Kamal Abbasov Beynəlxalq Enerji Forumunun ev sahibliyi ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Ər-Riyad şəhərində keçirilmiş “Enerjiyə baxış üzrə 14-cü Beynəlxalq Enerji Agentliyi (IEA) - Beynəlxalq Enerji Forumu (IEF) - Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatı (OPEC) Simpoziumu”nda çıxış edib.
Çıxışda Azərbaycanın enerji sektorunda həm ənənəvi, həm də bərpa olunan enerji mənbələri baxımından əldə etdiyi nailiyyətlər qeyd edilib. Cari ildə COP29-a ev sahibliyi edəcək Azərbaycanın davamlı və ekoloji cəhətdən təmiz enerji həllərinə müstəsna diqqət yetirdiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, Azərbaycan COP28 çərçivəsində yaşıl enerji və enerji səmərəliliyi ilə bağlı təşəbbüslərə qoşulub və bərpa olunan enerjinin ölkənin elektrik enerjisi üzrə ümumi qoyuluş gücündə payının 2027-ci ilədək hazırkı 20%-dən 33%-ə yüksəldilməsi planlaşdırılır.
Azərbaycan, Gürcüstan, Macarıstan və Rumıniya arasında yaşıl enerji sahəsində mövcud olan strateji tərəfdaşlıq haqqında danışan nazir müavini bildirib ki, Avropaya ilkin mərhələdə 4 QVt həcmində yaşıl enerji ixracı nəzərdə tutulur. Çıxışda Azərbaycanın yaşıl hidrogen sahəsinə marağı ifadə edilib və vurğulanıb ki, aşağı karbonlu enerjiyə artan tələbatı ödəmək üçün hidrogenin bərpa olunan enerji mənbələri hesabına istehsalı və ixracı potensialı araşdırılır.
Simpoziumda “Enerji təhlükəsizliyi, texnologiya və davamlılıq – Ssenarilər və bazarlar”, “Əsas dünyagörüşü və müqayisəli təhlil nəticələri”, “Enerji təhlükəsizliyində ticarət və investisiya, Bazar sabitliyi və əlverişli giriş” və “Ortaq məqsədlərə çatmaq üçün siyasət və enerji bazarı təşviqləri” adlı 4 sessiya üzrə müzakirələr aparılıb. Tədbirin açılış hissəsində Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının energetika naziri, IEF, OPEC Baş katibləri, Beynəlxalq Enerji Agentliyinin icraçı direktorunun müavini, Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyinin baş direktorunun müavini, digər sessiyalarda isə bir sıra beynəlxalq təşkilat və qurumların ekspertlərinin çıxışları dinlənilib.

Deputy Energy Minister spoke at the 14th IEA-IEF-OPEC Symposium on Energy Outlooks
Azerbaijan's Deputy Minister of Energy Kamal Abbasov made a speech at the 14th IEA-IEF-OPEC Symposium on Energy Outlooks held in Riyadh, Saudi Arabia, hosted by International Energy Forum.
In the speech, the achievements of Azerbaijan in the energy sector in terms of both traditional and renewable energy sources were noted. It was emphasized that Azerbaijan, which will host COP29 this year, pays exceptional attention to sustainable and environmentally friendly energy solutions. It was noted that Azerbaijan has joined initiatives related to 'green' energy and energy efficiency within COP28, and by 2027, it's planned to increase the share of renewable energy in the country's total installed electricity capacity to 33 percent.
Speaking about the existing strategic partnership between Azerbaijan, Georgia, Hungary and Romania in the field of green energy, the Deputy Minister said that at the initial stage it is planned to export 4 GW of green energy to Europe. He briefed on Azerbaijan's interest in the development of 'green' hydrogen projects, emphasizing the exploration of the potential for producing and exporting hydrogen from renewable energy sources to meet the growing demand for low-carbon energy.
At the symposium discussions were held on 4 sessions on Energy Security, Technology and Sustainability—Scenarios and Markets,Key Outlook and Comparative Analysis Findings, Trade and Investment in Energy Security, Market Stability, and Affordable Access, Policy and Energy Market Incentives to Reach Shared Goals. In the opening session of the event, the speeches of the Minister of Energy of the Kingdom of Saudi Arabia, the Secretary General of IEF, Secretary General of OPEC, Deputy Executive Director of the International Energy Agency, Deputy General Director of the International Renewable Energy Agency, and experts from a number of international organizations and institutions were heard at other sessions.