Energetika naziri “Atlantik Şura”nın təşkil etdiyi müzakirələrə qatılıb
Energetika naziri Pərviz Şahbazov ABŞ-nin paytaxtı Vaşinqtonda fəaliyyət göstərən nüfuzlu analitik mərkəzlərdən biri olan “Atlantik Şura”nın təşkil etdiyi müzakirələrdə iştirak edib. Atlantik Şuranın Qlobal Enerji Mərkəzinin baş direktoru Landon Derentzin moderatorluğu ilə işgüzar nahar formatında aparılan müzakirələrdə mühüm geosiyasi mövqedə yerləşən Azərbaycanın enerji resursları, xüsusilə Cənub Qaz Dəhlizi ilə Avropanın enerji təchizatının təhlükəsizliyində oynadığı strateji rolundan bəhs edilib. COP29 ölkəsi olaraq Azərbaycanın milli və qlobal səviyyədə enerji keçidinin sürətləndirilməsi, dekarbonizasiya, metan emissiyalarının azaldılması və iqlimin maliyyələşməsi məsələlərinə dair siyasəti, bərpa olunan enerjinin inkişafı ilə bağlı kursu nəzərdən keçirilib.
Azərbaycanın müstəqil enerji siyasətinin ilk vaxtlardan Birləşmiş Ştatlarla sıx tərəfdaşlıq əsasında inkişaf etdirildiyini vurğulayan energetika naziri Pərviz Şahbazov ölkəmizin hər zaman enerji təhlükəsizliyi təşəbbüslərinin reallaşmasında, Xəzərin neft-qaz resurslarının dünya bazarlarına çıxarılmasında bu tərəfdaşlığın müstəsna əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib. Nazir hazırda Azərbaycanın neft-qazdan sonra bərpa olunan enerjinin təchizatçısına çevrilmək, bu enerjinin də Avropaya nəql etmək üçün nəhəng “yaşıl enerji” dəhlizini həyata keçirmək istiqamətində mühüm addımlar atdığını qeyd edib. Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2030-cu ilədək Azərbaycanın “yaşıl artım” ölkəsi kimi inkişafını prioritetləşdirən dövlət siyasəti enerji sektorunun transformasiyasına güclü təkan verdi. Azad edilmiş ərazilərin “yaşıl enerji zonası” kimi inkişafı, sənaye miqyaslı “yaşıl enerji” layihələrinin beynəlxalq enerji şirkətləri ilə həyata keçirilməsi, energetika sahəsində köklü dəyişiklikləri təşviq edən islahatların aparılması, habelə ölkəmizin emissiyaların azaldılması ilə bağlı təşəbbüslərə qoşulması Azərbaycanın “yaşıl gündəliy”inin icrasında qərarlı olduğunu göstərir. Nazir enerji keçidi və iqlim hədəflərinə nail olmaq üçün maliyyələşmə ilə bağlı qlobal həmrəyliyin vacibliyini qeyd edib. Bildirilib ki, Azərbaycan “yaşıl enerji”nin inkişafının sürətləndirilməsi və ekoloji tarazlığın qorunması üzrə beynəlxalq səylərə uğurla rəhbərlik edəcək.
Qeyd edək ki, tədbirdə Azərbaycanın ABŞ-dəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Xəzər İbrahim, ABŞ Dövlət katibinin enerji diplomatiyası üzrə müavininin müşaviri Laura Loxman, enerji və iqlim məsələləri üzrə dövlət rəsmiləri, beynəlxalq enerji şirkətləri və təşkilatlarının nümayəndələri iştirak edib.

Energy Minister participated in discussions organized by Atlantic Council
Energy Minister Parviz Shahbazov took part in the discussions organized by the Atlantic Council, one of the influential analytical centers operating in Washington, USA. The discussions held in the format of a business lunch moderated by Landon Derentz, senior director at the Atlantic Council Global Energy Center, spoke about the strategic role of Azerbaijan, which is located in an important geopolitical position, in the security of energy supplies to Europe, especially through the Southern Gas Corridor. As a COP29 country, Azerbaijan's policy on accelerating the energy transition at the national and global levels, decarbonization, reducing methane emissions and climate financing, and its course on the development of renewable energy were reviewed.
Emphasizing that Azerbaijan`s independent energy policy was developed from the very beginning on the basis of close partnership with the United States, Energy Minister Parviz Shahbazov noted that this partnership has always been of exceptional importance in the implementation of energy security initiatives of our country, the oil and gas export from the Caspian Sea to world markets. The Minister noted that at present Azerbaijan has taken important steps to become a renewable energy supplier after oil and gas and to implement a huge green energy corridor to transport this energy to Europe. It was noted that the state policy of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev prioritizing the development of Azerbaijan as a country of green growth by 2030 gave a powerful impetus to the transformation of the energy sector. The development of the liberated territories as a green energy zone, the implementation of industrial-scale green energy projects with international energy companies, the implementation of reforms promoting radical changes in the field of energy, as well as the accession of our country to initiatives to reduce emissions show that Azerbaijan is determined to implement the green agenda. The Minister stressed the importance of global solidarity regarding the energy transition and financing to achieve climate goals. It was noted that Azerbaijan will successfully lead international efforts to accelerate the green energy development and protect the ecological balance.
It should be noted that Azerbaijan's Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the United States Khazar Ibrahim, Deputy Assistant Secretary for Energy Diplomacy in the Bureau of Energy Resources Laura Lochman, state officials on energy and climate issues, representatives of international energy companies and organizations attended at the meeting.