Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2023-cü il 17 iyul tarixli Sərəncamına uyğun olaraq, ölkəmiz tərəfindən Ukrayna xalqına humanitar yardım göstərilməsi məqsədilə nəzərdə tutulmuş elektrik avadanlıqlarının sonuncu hissəsi bu gün Sumqayıt Texnologiyalar Parkından Ukraynaya yola salınıb.
Energetika Nazirliyinin tədarük etdiyi humanitar yükə 670 min metrdən çox elektrik kabelləri və naqilləri, həmçinin 26 ədəd transformator və komplekt transformator məntəqəsi daxildir. 25 TIR-dan ibarət yük avtomobili karvanının daşıdığı humanitar məqsədli mallar Ukraynadakı mövcud vəziyyətlə əlaqədar zərər çəkmiş ərazilərin elektrik enerjisi ilə dayanıqlı təchizatının bərpasına dəstək üçün göndərilir.
Qeyd edək ki, ümumi məbləği 7.6 milyon ABŞ dolları olan humanitar yardımın əvvəlki hissələri 2023-cü ilin 30 oktyabr, 21 noyabr, 8 dekabr və 2024-cü ilin 11 yanvar tarixlərində Ukraynaya göndərilib. Ümumilikdə, bu çərçivədə Ukraynaya 107 TIR-dan ibarət yük avtomobili karvanı ilə 3.3 mln metrdən çox elektrik kabelləri və naqilləri, həmçinin 72 ədəd transformator və komplekt transformator məntəqəsi yola salınıb.

In accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated 17 July 2023, the last part of humanitarian aid, consisting of electrical equipment, for the purpose of providing humanitarian aid to the people of Ukraine was sent to Ukraine by Azerbaijan from the territory of the Sumgayit Technology Park.
The cargo supplied by the Ministry of Energy includes more than 670,000 meters of electric cables and wires, as well as 26 transformer and complete transformer points. The cargo carried by 25 trucks is being sent to support the restoration of sustainable electricity supply to the war-affected areas in Ukraine.
It should be noted that previous portions of humanitarian aid with a total value of 7.6 million USD were sent to Ukraine on 30 October, 21 November and 8 December 2023 and 11 January 2024. In general, in this context, the humanitarian aid was sent to Ukraine by 107 trucks including more than 3.3 million meters of electric cables and wires, 72 transformer and complete transformer points.