“Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın 2023-cü il üzrə icrasına dair hazırlanmış illik hesabat layihəsinin müzakirəsi ilə bağlı “Yaşıl enerji məkanı” İşçi qrupunun hibrid formada növbəti iclası keçirilib.
İclasda İşçi qrupun sədri, energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov İşçi qrupun fəaliyyəti üzrə ümumi məlumat verib və iclasın gündəliyində duran məsələləri diqqətə çatdırıb.
İşçi qrupun sədr müavini, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn hesabatı təqdim edib, fəaliyyət çərçivəsində əldə edilmiş nailiyyətləri və çağırışları qeyd edib.
İclasda Strategiya sənədində “Yaşıl enerji məkanı” məqsədi üzrə fəaliyyət istiqamətləri, indikatorlar və nəzərdə tutulmuş hədəflər çərçivəsində müvafiq tədbirlərin icra vəziyyəti nəzərdən keçirilib. Təbii qaz və elektrik enerjisi təchizatı, energetika sahəsində tənzimləyici mühitin formalaşdırılması, istilik təchizatı sahəsində dövlət‒özəl tərəfdaşlığının inkişafı, dənizdə külək enerjisi potensialının araşdırılması, geotermal və bioenerjidən istifadə imkanlarının genişləndirilməsi, yaşıl enerji mənbələri üzrə informasiya sisteminin yaradılması, yeni generasiya güclərinin enerji sistemə inteqrasiyası, ekoloji təmiz nəqliyyat vasitələrindən istifadə, hidrogenin istehsalı, enerji səmərəliliyinin təmin edilməsi və digər istiqamətlərdə yerinə yetirilmiş tədbirlər müzakirə edilib.
İşçi qrupu üzvlərinin hesabatla bağlı rəyləri dinlənib, növbəti hesabatların hazırlanması zamanı nəzərə alınması üçün tövsiyələr formalaşdırılıb. Strategiya sənədi üzrə cari ildə icra ediləcək tədbirlər və onların effektiv həlli üçün tapşırıqlar müəyyənləşdirilib.
“Yaşıl enerji məkanı” İşçi qrupunda Energetika Nazirliyi və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi ilə yanaşı, İqtisadiyyat, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Kənd Təsərrüfatı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat, Maliyyə, Fövqəladə Hallar nazirliklərinin, SOCAR, Mərkəzi Bank, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi, Dövlət Statistika Komitəsi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Dövlət Gömrük Komitəsi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, “Azərsu”, “Meliorasiya və Su Təsərrüfatı”, “Azərenerji”, “Azərişıq”, “Azəristiliktəchizat” ASC-lərin nümayəndələri təmsil olunurlar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 12 iyun 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin tam, vaxtında və effektiv icrasını təmin etmək və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsi məqsədilə 8 İşçi qrup yaradılıb. “Yaşıl enerji məkanı” İşçi qrupu da bu çərçivədə “Yaşıl enerji məkanı” məqsədinin yerinə yetirilməsi və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsini həyata keçirir.

The Green Energy Space Working Group discussed the final report for 2023
The next meeting of the "green energy space" working group was held in a hybrid form regarding the discussion of the draft annual report prepared on the implementation of Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026 for 2023.
At the meeting, the chairman of the Working Group, Deputy Energy Minister Elnur Soltanov provided general information on the activities of the Working Group and brought to the attention the issues on the agenda of the meeting.
Deputy Chairman of the Working Group, Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Ramil Huseyn presented the report and noted the achievements and challenges achieved within the framework of the activity.
At the meeting, the implementation status of relevant measures within the activities, indicators and evisaged goals for the purpose of “green energy space” in the strategy document. The steps taken in the fields of natural gas and electricity supply, developing a regulatory environment in the energy sector, improving the public‒private partnership in the field of heat supply, investigating offshore wind power potential, expanding the opportunities for geothermal and bioenergy use, developing Information System on green energy sources, integrating new generation capacities into the energy system, use of environmentally friendly vehicles, hydrogen production, ensuring the energy efficiency and other directions were discussed.
The opinions of the members of the Working Group on the report were heard, recommendations were developed for consideration during the preparation of the next reports. The strategy document defines the measures to be implemented in the current year and the tasks for their effective solution.
In addition to the Ministry of Energy and CAERC, the Green Energy Space Working Group included representatives of the Ministries of Economy, Ecology and Natural Resources, Agriculture, Digital Development and Transport, Finance, Emergency Situations, SOCAR, Central Bank, Azerbaijan Investment Holding, State Statistics Committee, State Urban Planning and Architecture Committee, State Customs Committee, Azerbaijan National Academy of Sciences, Azersu, Melioration and Water Management, Azerenergy, Azerishig, Azeristiliktehizat OJSCs.
It should be noted that by the Order of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 12 June 2023, 8 Working Groups were established in order to ensure the full, timely and effective implementation of the measures provided for in the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026 and to coordinate the activities of the concerned public authorities. In this regard, the Green Energy Space Working Group ensures that Green Energy Space goal is met and the activities of the concerned public authorities are coordinated.