Dekabrın 22-də Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma” işçi qrupunun videokonfrans formatında növbəti iclası keçirilib.
İşçi qrupunun rəhbəri, energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev açılış nitqi ilə çıxış edərək iclasın gündəliyi haqqında məlumat verib, ötən müddət ərzində görülən işlər və qarşıda duran vəzifələr barədə danışıb. Komissiya Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev çıxışında sahibkarlıq subyektlərinin elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulması sahəsində işçi qrupunun il ərzində həyata keçirdiyi fəaliyyətləri yüksək qiymətləndirməklə yanaşı, beynəlxalq reytinqlərdə ölkəmizin mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində əldə olunan nailiyyətlərə diqqət çəkib.
Gündəliyə uyğun olaraq işçi qrupunun ötən iclasında verilmiş tapşırıqlarla bağlı görülmüş işlər barədə məlumat verilib. Dünya Bankının “B-Ready” hesabatının “Kommunal xidmətlər (elektrik)” indikatoru ilə bağlı 2022-2023-cü illər üzrə Yol Xəritəsinin cari ildə icra vəziyyətinə dair hesabat dinlənilib. “Kommunal xidmətlər (elektrik)” indikatoruna dair sorğunun cavablandırılması ilə bağlı görülmüş işlər barədə məlumat verilib, eləcə də gündəliyə uyğun görüləcək tədbirlər ətrafında müzakirələr aparılıb, göstəricilərin daha da təkmilləşdirilməsi üçün tövsiyələr təqdim edilib.
İclasda Energetika və İqtisadiyyat nazirlikləri, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, “Azərişıq” ASC, “Azərenerji” ASC, Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi və işçi qrupuna üzv olan digər aidiyyəti qurumların və özəl şirkətlərin nümayəndələri iştirak edib.

The next meeting of the Working Group on connection to power supply grid was held
On 22 December, the next meeting of the Working Group on connection to power supply networks of the Commission on Business Environment and International Rankings was held in video conference format.
The Head of the Working Group, Deputy Minister of Energy, Samir Valiyev made an opening speech and informed about the agenda of the meeting, talked about the work done during the past period and the upcoming tasks. In his speech, the Head of the Commission Secretariat, Vusal Shikhaliyev appreciated the activities carried out by the working group during the year in the field of connecting business entities to electricity supply grids, and drew attention to the achievements in the direction of further improving the position of our country in international rankings.
According to the agenda, information was given about the work done in connection with the tasks given at the last meeting of the Working Group. The report on the status of implementation of the roadmap for 2022-2023 in the current year on the Utilities (electricity) indicator of the World Bank's B-Ready report was made. They were informed about the work done to respond to the survey on the utilities (electricity) indicator, as well as discussed the measures to be taken in accordance with the agenda, and presented recommendations for further improvement of indicators.
The representatives of the Ministries of Energy and Economy, Small and Medium Business Development Agency, Azerishig OJSC, Azerenergy OJSC, State Agency for Citizen Service and Social Innovations and other relevant institutions and private companies that are members of the working group represented at the meeting.