Energetika naziri Pərviz Şahbazovun sədrliyi, kollegiya üzvlərinin, nazirliyin struktur bölmələri və tabeli qurumların nümayəndələrinin iştirakı ilə növbəti kollegiya iclası keçirilib.
Kollegiya sədri çıxış edərək ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş milli prioritetlərə uyğun olaraq “Azərbaycan Respublikasının  2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda ümumilikdə enerji sektorunun gələcək inkişafına dair mühüm tədbirlərin nəzərdə tutulduğunu bildirib və bu tədbirlərin vaxtında və səmərəli icrasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Sonra iclasın gündəliyinə uyğun olaraq Strategiyada Energetika Nazirliyinin əsas icraçı olaraq müəyyən edildiyi tədbirlərin icra vəziyyəti haqqında hesabatlar dinlənilib. Nazirliyin müvafiq struktur bölmələri, Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi və Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin nümayəndələri tərəfindən təqdim edilən hesabatlarda icra müddəti 2023-cü ildə başa çatan tapşırıqlar üzrə görülmüş işlər diqqətə çatdırılıb. Əldə edilmiş nəticələr və növbəti illər üzrə planlar müzakirə edilib.
İclasda, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyinin Kollegiyasının 2024-cü il üçün İş Planının layihəsi nəzərdən keçirilib, İş Planının təsdiq edilməsinə dair qərar qəbul edilib.
Sonda kollegiya sədri növbəti il üzrə nəzərdə tutulan tədbirlər, qarşıda duran vəzifələr və onların operativ icrasını təmin etmək üçün lazımi addımlar barədə müvafiq tapşırıqlar verib.

The next Board Meeting was held under the chairmanship of Minister of Energy Parviz Shahbazov, with the participation of structural units and agencies under the Ministry.
The Chairman of the Board made a speech and said that in accordance with the national priorities set by the President Mr. Ilham Aliyev, the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022─2026 includes important measures for the future development of the energy sector in general and stressed the importance of timely and efficient implementation of these measures.
Then, in accordance with the agenda of the meeting, reports were heard about the implementation status of the measures identified as the main executor of the Ministry of Energy in the Strategy. The reports submitted by representatives of the relevant structural units of the Ministry, Azerbaijan Renewable Energy Agency and Energy Regulatory Agency brought to the attention the work carried out on the tasks, the implementation period of which ended in 2023. The achieved results and plans for the coming years were discussed.
The draft of the Work Plan for 2024 of the Board of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan was reviewed at the meeting, and a decision was made to approve the Work Plan.
In the end, the Chairman of the Board gave relevant instructions about the measures planned for the next year, the tasks ahead and the necessary steps to ensure their prompt implementation.