Əlaqələndirmə və monitorinq üzrə İşçi Qrupunun növbəti iclası keçirilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazovun sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində yaşıl texnologiyaların və enerji səmərəliliyi tələblərinin tətbiqi ilə bağlı əlaqələndirmə və monitorinq üzrə İşçi Qrupun növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açıq elan edən nazir qeyd edib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərin yaşıl enerji zonasına çevrilməsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan yenidənqurma işlərinin əsas istiqamətlərindəndir. Həmçinin Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi kontekstində bərpa olunan enerjidən istifadənin genişləndirilməsi istiqamətində atılan addımların əhəmiyyəti bir daha diqqətə çatdırılıb.
Gündəliyə uyğun olaraq, İşçi Qrupun əvvəlki iclasında qəbul edilmiş qərara əsasən icra edilmiş tapşırıqlara dair Katibliyin hesabatı dinlənilib. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə müvafiq monitorinqlərin aparılması, yol və küçə işıqlandırılmasının günəş əsaslı hibrid sistemlər vasitəsilə həyata keçirilməsi, istilik sistemlərinin tətbiqi, Yaşıl Enerji Zonası Nümayiş Pavilyonunun yaradılması, texnologiyaların tətbiqinə dair normativ-texniki bazanın formalaşdırılması kimi istiqamətlərdə görülmüş və icrası nəzərdə tutulan işlər müzakirə edilib.
İclasda işçi qrupuna daxil olan dövlət qurumları ilə yanaşı işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliklərinin və “Bərpa Tikinti və İdarəetmə Xidməti” publik hüquqi şəxslərin, eləcə də Qarabağ Dirçəliş Fondu və “Azəristiliktəchizat” ASC-nin nümayəndələri iştirak edib.

Under the chairmanship of Minister of Energy Parviz Shahbazov, the next meeting of the Working Group on Coordination and Monitoring regarding the application of green technologies and energy efficiency requirements in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan was held.
Opening the event, the Minister noted that the transformation of the liberated territories into a green energy zone is one of the main directions of the reconstruction work carried out under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. Also, the importance of the steps taken to expand the use of renewable energy in the context of Azerbaijan's hosting the 29th Session of the Conference of Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) was emphasized.
According to the agenda, the Secretariat's report on the tasks carried out in accordance with the decision adopted at the previous meeting of the Working Group was reviewed. The work carried out and intended for the implementation in the areas liberated from the occupation was discussed in areas such as the implementation of road and street lighting through solar-based hybrid systems, the introduction of heating systems, the creation of a Green Energy Zone Pavilion, the formation of a regulatory and technical framework for the application of technologies.
The representatives of the special representations of the President of the Republic of Azerbaijan and Recovery Construction and Management Service public legal entities in the liberated territories, as well as representatives of the Karabakh Revival Fund and Azeristiliktechizat OJSC, along with state bodies included in the Working Group attended at the meeting.