2023-cü ilin yanvar-noyabr ayları üzrə qaz hasilatı və ixracı artıb
2023-cü ilin yanvar- noyabr ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, 11 ay ərzində Azərbaycanda 44 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 11,7 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən, 24 milyard kubmetri “Şahdəniz”dən, 0,6 milyard kubmetri “Abşeron”dan, 7,7 milyard kubmetri isə SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 3,6 faiz, yəni 1,5 milyard kubmetr artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı 22,05 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 9 faiz çoxdur. Cari ilin yanvar-noyabr aylarında Avropaya 10,85 milyard kubmetr, Türkiyəyə 8,7 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 2,5 milyard kubmetr qaz satılıb. Qeyd edək ki, bu müddətdə Türkiyəyə TANAP-la 5,1 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 dekabr 2023-cü il tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 215,2 milyard kubmetr, “Şahdəniz”dən isə 206,7 milyard kubmetr qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın 146,4 milyard kubmetri ixraca nəql edilib.
2023-cü ilin yanvar-noyabr ayları üzrə ölkədə 27,6 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Respublika üzrə neft hasilatının 16,4 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 3,9 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in, 0,24 milyon tonu (kondensat) “Abşeron” yatağının payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 7,1 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 23,1 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 20,2 milyon tonu konsorsiumun, 2,9 milyon tonu isə SOCAR-ın payına düşür.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 dekabr 2023-cü il tarixinədək 627,4 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 583,3 milyon ton neft, “Şahdəniz”dən isə 44,1 milyon tona yaxın kondensat çıxarılıb. Bundan 01 dekabr 2023-cü il tarixinədək 625,4 milyon tonu ixraca nəql edilib.

According to operational data for January-November 2023, Azerbaijan produced 44 bcm of natural gas. 11.7 bcm of gas production extracted from ACG, while 24 bcm from Shah Deniz and 0.6 bcm from Absheron. SOCAR produced 7.7 bcm gas during this period. Gas was transported with an increase of 3.6 %, namely 1.5 bcm compared to the relevant period last year.
During this period, gas sales amounted to 22.05 bcm, which was 9% more compared to the same period previous year. In January - November 2023, 10.85 billion cubic meter of gas was sold to Europe, 8.7 bcm to Türkiye, and 2.5 bcm to Georgia. It should be noted that, during this period nearly 5.1 bcm gas was exported to Türkiye through TANAP.
Since the commissioning of the Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz till 1 December 2023, about 215.2 bcm of gas was produced from Azeri-Chirag-Gunashli and more than 206.7 bcm of gas from Shah Deniz. During this period, 146.4 bcm gas was exported from Shah Deniz.
Azerbaijan produced 27.6 million tons of oil (including condensate) in January - November 2023. Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 16.4 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 3.9 million tons (condensate) and Absheron for 0.24 million tons. SOCAR's oil output amounted to 7.1 million tons (including condensate).
The volume of exported oil, including condensate, amounted to 23.1 million tons. Out of this, consortium accounts for nearly 20.2 million tons, SOCAR for 2.9 million tons.
Since its commissioning till 1 December 2023, more than 627.4 million tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 583.3 million tons of crude oil were extracted from ACG, while about 44.1 million tons condensate from Shah Deniz. Till 1 December 2023, more than 625.4 million tons were exported.