Azərbaycan - Böyük Britaniya Hökumətlərarası Komissiyanın 6-cı iclası keçirilib
Dekabrın 7-də Bakıda Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 6-cı iclası keçirilib.
Azərbaycanın energetika naziri, komissiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri Pərviz Şahbazov və Böyük Britaniyanın ixrac məsələləri üzrə dövlət naziri, komissiyanın Britaniya tərəfindən həmsədri Lord Malcolm Offordun sədrliyi ilə keçirilən iclasda iki ölkənin müvafiq dövlət strukturlarının səlahiyyətli nümayəndələri iştirak ediblər.
Nazir Pərviz Şahbazov çıxış edərək Azərbaycanla Birləşmiş Krallığı ənənəvi dostluq və sıx əməkdaşlıq münasibətlərinin birləşdirdiyini, dövlətlərarası əlaqələrin, iqtisadi-ticari, enerji, siyasi, sosial və humanitar sahələrdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın hazırkı yüksək səviyyəsi və gündən-günə yeni məzmunla zənginləşməsinin xüsusi məmnunluq doğurduğunu bildirib. Qarşılıqlı rəsmi səfərlər və görüşlərin əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsində mühüm rol oynadığı, imzalanmış ikitərəfli sənədlərin əlaqələrimizin mütərəqqi inkişafı üçün əlverişli siyasi-hüquqi zəmin yaratdığı qeyd edilib. “Birləşmiş Krallıq Azərbaycanın ən iri xarici investor ölkəsidir və 1995-2023-cü ilin 6 ayı ərzində bu ölkədən Azərbaycana 35 milyard ABŞ dolları həcmində investisiya yatırımı olmuşdur, ondan 33 milyard ABŞ dolları neft-qaz sektorunun payına düşür. Qeyd olunan dövr ərzində Azərbaycandan Birləşmiş Krallığa 2 milyard ABŞ doları həcmində investiya yatırımı olmuşdur”- deyə nazir vurğulayıb.
Çıxışda Britaniya şirkətlərinin işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə aparılan bərpa və yenidənqurma işləri çərçivəsində fəaliyyəti qeyd edilib, bu ərazilərin minalardan təmizlənməsi işinə Birləşmiş Krallığın verdiyi töhfənin yüksək qiymətləndirildiyi diqqətə çatdırılıb. İki ölkə arasında enerji sektorunda uzunmüddətli və məhsuldar işbirliyi haqqında danışılıb və bu əməkdaşlığın qlobal enerji təhlükəsizliyinin təminatında mühüm rol oynadığı bildirilib.
Böyük Britaniyanın ixrac məsələləri üzrə dövlət naziri Lord Malcolm Offord isə çıxışında bildirib ki, Azərbaycanla Britaniya arasında illik ticarət əlaqələri 1,3 milyard funt sterlinq dəyərindədir: “Hər iki ölkədə təsərrüfat subyektləri üçün ticarətin sürətləndirilməsi və sadələşdirilməsi yolu ilə bu rəqəmi artırmaq əzmindəyik. Hökumətlərarası Birgə Komissiya ticarət və investisiya artımının daha çox və daha sürətlə stimullaşdırılması yollarını müzakirə etmək üçün platforma rolunu oynayır".
İclasda Hökumətlərarası Komissiyanın 5-ci iclasından ötən dövr ərzində görülmüş işlər nəzərdən keçirilib, iki ölkə arasında biznes mühiti, enerji keçidi, səhiyyə, infrastruktur, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, kibertəhlükəsizlik, rəqəmsal iqtisadiyyat, mina fəaliyyəti və itkin düşmüş şəxslərin müəyyən edilməsi, təhsil, kənd təsərrüfatı, qida təhlükəsizliyi, ətraf mühit və iqlim dəyişikliyi sahələrində əməkdaşlığa dair müzakirələr aparılıb.
İclasın sonunda Azərbaycan - Böyük Britaniya Hökumətlərarası Komissiyanın 6-cı iclasının yekununa dair Protokol və Azərbaycanın “Bridge” şirkətlər qrupu ilə Britaniyanın “Concrete Canvas Limited” şirkəti arasında Eksklüziv Distribütorluq Müqaviləsi imzalanıb.

The 6th meeting of Azerbaijan-UK Intergovernmental Commission was held
The sixth session of the Joint Intergovernmental Commission between the government of the Republic of Azerbaijan and the government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland on economic cooperation was held in Baku on 7 December.
Authorized representatives of relevant state structures of the two countries attended the meeting chaired by Minister of Energy of Azerbaijan, co-chair of the commission Azerbaijan Parviz Shahbazov and Parliamentary Under Secretary of State (Minister for Exports), co-chair of the commission Lord Malcolm Offord.
In his speech, Minister Parviz Shahbazov noted that Azerbaijan and the United Kingdom are united by traditional relations of friendship and close cooperation, the current high level of interstate relations, mutually beneficial cooperation in the economic, trade, energy, political, social and humanitarian spheres and its enrichment with new content every day is of particular satisfaction. It was noted that mutual official visits and meetings play an important role in strengthening cooperation, and the signed bilateral documents create a favorable political and legal basis for the progressive development of our relations. "UK has been Azerbaijan's largest foreign investor for many years, and between 1995 and the first 6 months of 2023, the country invested 35 billion USD in Azerbaijan, 33 billion of which fell to the oil and gas sector. During the same period, the Azerbaijani investment in the UK amounted to 2 billion USD.
In the speech, the activities of British companies in the framework of the restoration and reconstruction work carried out in our liberated territories were noted, and it was noted that the contribution of the United Kingdom to the demining of these territories was highly appreciated. The sides talked about long-term and productive cooperation between the two countries in the energy sector and noted that this cooperation plays an important role in ensuring global energy security.
Parliamentary Under Secretary of State (Minister for Exports), co-chair of the commission Lord Malcolm Offord noted that trading relationship between Great Britain and Azerbaijan is worth £1.3 billion: "we are determined to increase that number by making trade faster and simpler for businesses in our two nations. The Joint Intergovernmental Commission serves as a platform to discuss how to drive trade and investment growth further and faster."
At the meeting, the work done over the period since the 5th meeting of the Intergovernmental Commission was reviewed, discussions were held on cooperation between the two countries in the fields of business environment, energy transition, healthcare, infrastructure, information and communication technologies, cybersecurity, digital economy, mine action and identification of missing persons, education, agriculture, food security, environment and climate change.
At the end of the meeting, the Protocol on the conclusion of the 6th meeting of the Azerbaijan - UK Intergovernmental Commission and the Exclusive Distribution Agreement between the Bridge Group of Companies (Azerbaijan) and Concrete Canvas Limited (Great Britain) were signed.