Pərviz Şahbazov “Bərpa olunan enerji və Enerji səmərəliliyi Nazirləri”nin dəyirmi masasında iştirak edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov COP 28-ə sədrlik edən Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin və Avropa İttifaqının təşkilatçılığı ilə keçirilən “Bərpa olunan enerji və Enerji səmərəliliyi Nazirləri”nin dəyirmi masasında iştirak edib.
Energetika naziri 2030-cu ilə qədər dünyada bərpa olunan enerji potensialının üç dəfə, enerji səmərəliliyinin isə ikiqat artırılması üzrə “Bərpa Olunan Enerji və Enerji Səmərəliliyinə dair Qlobal Vəd” birgə təşəbbüsünə Azərbaycanın dəstəyini ifadə edib. Nazir Azərbaycanın COP 28 çərçivəsində irəli sürülən təşəbbüslərə qoşulmasını “yaşıl enerji” keçidinə və Avropa İttifaqı ilə yenilənmiş strateji enerji tərəfdaşlığının “yaşıl enerji” müddəalarının icrasına sadiqliyin göstəricisi kimi dəyərləndirib. Bildirilib ki, Azərbaycan Xəzər dənizinin 157 QVt-lıq külək enerjisi potensialı və növbəti on ildə reallaşdıracağı 10 QVt “yaşıl enerji” layihələri, “yaşıl enerji dəhlizi”, həmçinin Qarabağ, Şərqi Zəngəzur və Naxçıvanı “yaşıl enerji” zonalarına çevirməsi, enerji səmərəliliyi sahəsində islahat tədbirləri ilə bu qlobal təşəbbüsə əhəmiyyətli töhfələr verəcək: “2027-ci ilədək 2 QVt həcmində “yaşıl güc”lərin enerji sistemimizə inteqrasiyası bərpa olunan enerjinin payını 33%-ə yüksəldəcək. Nəticədə 2030-cu ilə 30%-lik hədəfimizi daha erkən və artıqlaması ilə yerinə yetirə biləcəyik. Azərbaycanın bərpa olunan enerjisi həm də avropalı tərəfdaşlarının enerji təchizatını şaxələndirəcək. Hesab edirəm ki, Xəzər regionu Avropanın enerji keçidinin əsas mərkəzlərindən birinə çevrilir”, deyə nazir əlavə edib.

Parviz Shahbazov took part in the Ministerial Roundtable on Renewables and Energy Efficiency
Energy Minister Parviz Shahbazov took part in the Ministerial Roundtable on Renewables and Energy Efficiency organized by the European Union and the United Arab Emirates, which presides over COP 28.
The Energy Minister expressed Azerbaijan's support for the joint initiative Global Promise on Renewable Energy and Energy Efficiency to triple and double energy efficiency of renewable energy potential in the world by 2030. The Minister assessed Azerbaijan's accession to the initiatives put forward within the framework of COP 28 as an indicator of commitment to the green energy transition and the implementation of the green energy provisions of the renewed strategic energy partnership with the European Union. It was noted that Azerbaijan will make significant contributions to this global initiative with 157 GW of wind energy potential of the Caspian Sea and 10 GW of green energy projects to be implemented in the next decade, Green Energy Corridor, as well as turning Karabakh, East Zangezur and Nakhchivan into green energy zones, energy efficiency reform measures: “By 2027, the integration of 2 GW of green energy into our energy system will increase the share of renewable energy to 33%. As a result, by 2030 we will be able to fulfill our goal of 30% earlier and fully. Azerbaijan's renewable energy will also diversify the energy supply of its European partners. I believe that the Caspian region is becoming one of the main centers of European energy transition,” the Minister added.