BƏƏ-də “Azərbaycanda bərpa olunan enerji investisiyaları üçün imkanlar” mövzusunda tədbir keçirilib
BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 28-ci sessiyası – COP 28 çərçivəsində Dubay şəhərində Energetika Nazirliyinin təşkilatçılığı və enerji şirkətlərinin iştirakı ilə “Azərbaycanda bərpa olunan enerji investisiyaları üçün imkanlar” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən energetika naziri Pərviz Şahbazov dayanıqlı, təhlükəsiz enerji güclərinin yaradılmasında, “yaşıl gələcəy”in qurulmasına milli səviyyələrdə mühüm töhfələrin verilməsində beynəlxalq enerji şirkətləri ilə əməkdaşlığın müstəsna rol oynadığını və Azərbaycanın artıq 7 beynəlxalq şirkətlə “yaşıl enerji” tərəfdaşlığına başladığını qeyd edib. Bildirilib ki, 2030-cu ilədək dövrdə “yaşıl artım” ölkəsinə çevrilmək və təmiz ətraf mühitə nail olmaq sosial-iqtisadi inkişafa dair milli prioritetlərdən biri kimi müəyyənləşdirilib. Belə bir siyasət regionda enerji sahəsində uğurlu transformasiya üçün mükəmməl bünövrəni təmin edir. Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin bərpa olunan enerjinin xarici investisiya hesabına inkişafını, azad edilmiş ərazilərin boz zonadan “yaşıl enerji” zonasına, Xəzərin “yaşıl enerji”nin istehsal və ixracının mərkəzinə çevrilməsini prioritetləşdirən dövlət siyasəti “yaşıl sərmayə” axınını da təşviq edir: “Oktyabrda ilk xarici sərmayə əsaslı və MDB, Xəzər regionunun ən böyük günəş elektrik stansiyasını “Masdar” şirkəti ilə istifadəyə verdik. 2027-ci ilədək 230 MVt-lıq bu stansiyadan əlavə “Masdar”, “ACWA Power”, bp, “China Gezhouba”, “Nobel Energy” və “Baltech” tərəfindən 1,6 QVt-dan çox gücdə 8 günəş və külək elektrik stansiyası inşa olunacaq. 2030-cu ilədək daxili istehlak, iqtisadiyyatın dekarbonizasiyası və ixrac məqsədilə quruda və dənizdə 8 QVt-dan çox “yaşıl enerji” layihələri məhz xarici investisiya hesabına reallaşdırılacaq. Həmçinin 2031-2037-ci illərdə “yaşıl enerji”, hidrogen, “yaşıl ammonyak”ın istehsalı və ixracı məqsədilə təxminən 19 QVt həcmində güclərin də yaradılmasını beynəlxalq enerji şirkətləri ilə planlaşdırırıq”, deyə nazir əlavə edib.
Nazir, həmçinin ilkin mərhələdə “yaşıl enerji”nin 4 QVt-nın “Xəzər-Qara dəniz-Avropa” İttifaqı Yaşıl Enerji Dəhlizi” və 1 QVt-dan çoxunun isə Azərbaycan-Türkiyə-Avropa marşrutu ilə ixracı üzrə intensiv işlərin aparılmasından da bəhs edib. Şirkətlər üçün külək turbinləri, günəş panellərinin yerli istehsalının qurulması, enerji saxlama sistemlərinin yaradılması, həmçinin enerjinin səmərəli paylanması üçün qabaqcıl şəbəkə texnologiyalarından istifadə etməklə şəbəkənin gücləndirilməsi, “yaşıl hidrogen”in istehsalı, saxlanması və nəqli, eləcə də karbon emissiyalarının tutulması və saxlanması, elektrik doldurma infrastrukturu sahələrində əməkdaşlıq imkanları diqqətə çatdırılıb.
Tədbir “Enerji keçidi və xalis sıfır: Perspektivlər”, “Azərbaycanda bərpa olunan enerjinin inkişaf imkanları”, "Neft-qaz sənayesinin xalis sıfır gələcəyi üçün təmiz enerjiyə əsaslanan biznes modellər", “Yaşıl enerji sahəsinə MASDAR-ın yanaşması”, “Davamlı şəbəkə üçün külək enerjisi və enerjini saxlama həlləri”, “Enerji keçidi və dekarbonizasiya” mövzularında IRENA, SOCAR, “WindEurope”, “Masdar”, bp, “ACWA Power”, “Nobel Energy” nümayəndələrinin çıxışları ilə davam edib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan pavilyonunda baş tutan tədbirdə 17 enerji şirkəti və təşkilat təmsil olunub.

Event on Opportunities for Renewable Energy Investments in Azerbaijan held in UAE
Within the 28th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP28), an event on Opportunities for Renewable Energy Investments in Azerbaijan was held in Dubai, organized by the Ministry of Energy and with the participation of energy companies.
Speaking at the event, Energy Minister Parviz Shahbazov noted that cooperation with international energy companies plays an exceptional role in creating sustainable, safe energy powers and making important contributions to the establishment of a green future at national levels, and Azerbaijan has already started a green energy partnership with 7 international companies. It was noted that becoming a country of green growth and achieving a clean environment by 2030 was identified as one of the national priorities for socio-economic development. Such a policy provides the perfect foundation for a successful energy transformation in the region. The state policy of the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, which prioritizes the development of renewable energy through foreign investment, the transformation of the liberated territories from the gray zone to the green energy zone, and the Caspian Sea to the green energy production and export center, also promotes the flow of green investment: “In October, we launched the first foreign investment-based and the largest solar power plant in the CIS, Caspian region with Masdar. By 2027, in addition to this 230 MW plant, 8 solar and wind power plants with a capacity of more than 1.6 GW will be built by Masdar, ACWA Power, bp, China Gezhouba, Nobel Energy and Baltech. By 2030, more than 8 GW of onshore and offshore green energy projects for domestic consumption, decarbonization of the economy and export will be implemented through foreign investment. Also, in 2031-2037, we plan to create capacities in the amount of about 19 GW for the production and export of green energy, hydrogen and green ammonia with international energy companies,” the Minister added.
The Minister also spoke about intensive work on the export of 4 GW of green energy at the initial stage through the Caspian-Black Sea-European Union Green Energy Corridor and more than 1 GW through the Azerbaijan-Türkiye - Europe route. Cooperation opportunities for companies in the fields of wind turbines, local production of solar panels, creation of energy storage systems, as well as strengthening the network using advanced network technologies for efficient energy distribution, green hydrogen production, storage and transportation, as well as capture and storage of carbon emissions, and electric charging infrastructure were brought to the attention.
The event included the topics on Energy Transition and Net Zero: Prospects, Renewable Energy Development Opportunities in Azerbaijan, Clean Energy - based Business Models for the Net Zero Future of the Oil and Gas Industry, MASDAR's Approach to Green Energy,Wind Energy and Energy Storage Solutions for a Sustainable Network, and Energy Transition and Decarbonization that presented by the representatives of IRENA, SOCAR, WindEurope, Masdar, bp, ACWA Power, Nobel Energy.
It should be noted that 17 energy companies and organizations were represented at the event held in the Pavilion of Azerbaijan.