Energetika naziri Pərviz Şahbazov Dubayda BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 28-ci sessiyası - COP28 çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirib.
“Masdar”ın icraçı direktoru Məhəmməd Cəmil Əl Rəmahi ilə görüşdə Azərbaycanın “yaşıl enerji”nin inkişafı və karbon emissiyalarının azaldılması hədəflərinin yerinə yetirilməsində BƏƏ-nin “Masdar” şirkəti ilə 10 QVt-lıq bərpa olunan enerji layihələri üzrə əməkdaşlığın xüsusi əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb. Söhbət zamanı şirkətlə ilkin mərhələdə quruda və dənizdə 4 QVt “yaşıl enerji” layihələrinin icrası, bu çərçivədə ümumi gücü 1 QVt olan günəş və külək elektrik stansiyaları üzrə oktyabrda imzalanmış İnvestisiya müqavilələrindən irəli gələn məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Bildirilib ki, hazırda quruda və dənizdə bərpa olunan enerji mənbələrinin sahələrinin müəyyən edilməsi və müvafiq qurumlarla razılaşdırılması prosesi həyata keçirilir. “Yaşıl hidrogen” və “yaşıl ammonyak”la bağlı bazar araşdırmaları isə davam edir.
Nazir Pərviz Şahbazov Pakistanın Keçid Hökumətinin energetika və neft naziri Məhəmməd Əli ilə də görüşüb. Görüşdə bu ilin iyul ayında Pakistana uzunmüddətli LNG təchizatı üzrə imzalanmış müqavilənin icrası, neft məhsullarının tədarükü və ikitərəfli enerji əməkdaşlığının digər mühüm istiqamətləri barədə müzakirələr aparılıb. Ölkələrimiz arasında qardaşlıq və dostluq münasibətlərinin geniş spektrli əməkdaşlığa imkan yaratdığı qeyd olunub.
Rumıniya Parlamentinin ətraf mühit və ekoloji tarazlıq komissiyasının prezidenti Virgil-Daniel Popesku ilə görüşdə isə iki ölkə arasında enerji tərəfdaşlığının inkişafına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbir çərçivəsində energetika naziri ilə Vestas şirkətinin vitse- prezidenti  Morten Dyrholm arasında da görüş olub. Görüşdə Azərbaycanın yaşıl enerji kursu və külək turbinlərinin istehsalı üzrə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə obyekti olub.

Minister of Energy of Azerbaijan held several meetings in Dubai
Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov held several meetings within his visit to the UAE to participate in the events organized as part of the 28th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP 28) in Dubai.
At the meeting with Chief Executive Officer of Masdar Mohamed Jameel Al Ramahi, it was emphasized that cooperation with UAE`s company - Masdar on 10 GW renewable energy projects is of special importance for achieving Azerbaijan's goals on the development of green energy and reduction of carbon emissions. During the meeting, the sides exchanged views on implementation of 4 GW onshore and offshore green energy projects at the initial stage, as well as on issues arising from the investment agreements on solar and wind power plants with a total capacity of 1 GW signed in October. It was noted that the process of identifying and agreeing onshore and offshore renewable energy areas with the relevant entities is underway. Market research on the green hydrogen and green ammonia is ongoing.
Parviz Shahbazov also met with Acting Minister of Energy, Power and Petroleum of Pakistan, Muhammad Ali. During the meeting, the sides discussed the implementation of the agreement on long-term liquefied natural gas (LNG) supplies to Pakistan signed in July this year, supplies of oil products, and other important areas of bilateral energy cooperation. It was noted that the close relations and friendship between the two countries allow for a wide range of cooperation.
At the meeting with Minister for Economy, Energy and Business Environment of Romania Virgil-Daniel Popescu, the sides exchanged views on the development of an energy partnership between the two countries.
Within the event, the Energy Minister also met with Morten Dyrholm, the Vice President of Vestas. The meeting discussed Azerbaijan's course towards green energy and prospects for cooperation between the countries in the production of wind turbines.