Energetika naziri Pərviz Şahbazov Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatına (OPEC) üzv və qeyri-üzv ölkələrin nazirlərinin onlayn formatda keçirilən 36-cı iclasında  iştirak edib. İclasda Braziliyanın 2024-cü ilin yanvarından etibarən “OPEC plus”a qoşulması razılaşdırılıb. Anqola, Konqo və Nigeriyanın gələn il üçün hasilat kvotaları məsələsinə baxılıb. Bu kvotalar 2024-cü ildə gündəlik  neft hasilatının Anqolada 1110 min barrel, Konqoda 277 min barrel, Nigeriyada isə 1500 min barrel həcmində olmasını nəzərdə tutur.
Müzakirələr zamanı energetika naziri Pərviz Şahbazov yüksək həmrəylik və rasional tənzimləmə tədbirləri sayəsində 2023-cü ildə qlobal neft bazarındakı vəziyyətin qənaətbəxş olduğunu qeyd edib. Nazir OPEC və qeyri-OPEC ölkələrinin bu birliyinin, konsensus əsasında fəaliyyətinin növbəti il üçün də vacibliyini vurğulayaraq, neft bazarında davamlı sabitlik naminə qərarların qəbulunda yekdilliyi qoruyub saxlamağı tövsiyə edib.

Azerbaijan represented at the 36th meeting of OPEC plus
Energy Minister Parviz Shahbazov attended the 36th online Ministerial Meeting of member and non-member countries of the Organization of Oil Exporting Countries (OPEC). At the meeting, it was agreed that Brazil will join OPEC plus from January 2024. The issues related with production quotas of Angola, Congo and Nigeria for next year has been considered. These quotas mean that daily oil production in 2024 will be 1,110 thousand barrels in Angola, 277 thousand barrels in Congo, and 1,500 thousand barrels in Nigeria.
During the discussions, Energy Minister Parviz Shahbazov noted that the situation on the global oil market in 2023 was satisfactory thanks to high solidarity and rational regulatory measures. The Minister emphasized the importance of this union of OPEC and non-OPEC countries to work on the basis of consensus for the next year as well, and recommended maintaining unanimity in making decisions for the sake of continuous stability in the oil market.
It should be noted that the production quota of Azerbaijan for next year is 551,000 barrels per day.