Energetika Nazirliyində SPECA həftəsi çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Qazaxıstanın rəqəmsal inkişaf, innovasiyalar və aerokosmik sənaye nazirinin birinci müavini Aset Turısovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev SPECA həftəsi çərçivəsində keçirilən tədbirlərin iqtisadiyyatın digər sahələri ilə yanaşı enerji sektorunda da regional əlaqələrin inkişafı baxımından əhəmiyyətindən danışıb, nazirliklər arasında əməkdaşlığın qurulması və inkişafı üçün yaxşı fürsət olduğunu bildirib. Eyni zamanda, iki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə qarşılıqlı münasibətlərin daha da genişləndirilməsində Azərbaycan-Qazaxıstan ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Görüşdə neft-qaz, neft məhsulları kimi sənaye sahələrində monitorinqlərin aparılması və hesabatlılığın təmin olunması istiqamətlərində müasir rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi üzrə mümkün əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib.

Meeting with a delegation from Kazakhstan was held at the Ministry of Energy
Within the SPECA week, a meeting was held at the Ministry of Energy with a delegation led by Asset Turysov, First Deputy Minister of Digital Development, Innovation and Aerospace Industry of Kazakhstan, who is on a visit to our country.
Deputy Energy Minister Samir Valiyev spoke about the importance of the events held within SPECA week in terms of the development of regional relations in the energy sector, as well as other sectors of the economy, and noted that there is a good opportunity for the establishment and development of cooperation between ministries. At the same time, the importance of the Joint Intergovernmental Commission on trade and economic cooperation between Azerbaijan and Kazakhstan in the further expansion of mutual relations between the two countries in various fields was noted.
At the meeting, cooperation opportunities on the application of modern digital technologies in the field of monitoring and ensuring accountability in industries such as oil and gas, oil products were considered.