Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev Bakıda keçirilən SPECA həftəsi çərçivəsində “SPECA 2023 İqtisadi Forumu”nun “Enerji bağlantısı və dayanıqlı enerji sistemlərinə keçid” adlı 3-cü sessiyasında çıxış edib.
Nazir müavini çıxışında Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi mötəbər tədbir çərçivəsində enerji keçidi üzrə aparılan müzakirələrin məhsuldar olacağına inamını ifadə edib, bəşəriyyətin gələcəyi və dayanıqlı inkişaf üçün bu keçidin sürətlənməsinin zəruriliyini vurğulayıb. Bildirilib ki, 2022-2026-cı illər üçün sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası da daxil olmaqla ölkəmizdə qəbul olunan milli plan və strategiyalarda yaşıl enerji potensialından istifadənin inkişafına xüsusi diqqət yetirilir.
Azərbaycanda bərpa olunan enerjinin ümumi enerji balansındakı həcminin artırılması, həmçinin ixrac istiqamətində qarşıya qoyulan hədəflər, görülən işlər və aparılan islahatlar haqqında danışan nazir müavini enerji keçidinə özəl investisiyaların cəlbi sahəsində SPECA regionunda əməkdaşlıq imkanları barədə fikirlərini bölüşüb.

Deputy Energy Minister Samir Valiyev spoke at the third session untitled Energy connectivity and transition to resilient energy systems of the SPECA 2023 Economic Forum within the SPECA Week in Baku.
In his speech, the Deputy Minister expressed confidence that the discussions on the energy transition within the prestigious event hosted by Azerbaijan will be fruitful, and stressed the need to accelerate this transition for the future of humanity and sustainable development. It was noted that special attention is paid to the development of the use of green energy potential in the national plans and strategies adopted in our country, including the socio-economic development strategy for 2022-2026.
Talking about increasing the amount of renewable energy in the total energy balance in Azerbaijan, as well as the goals set for export, the work done and the reforms implemented, the Deputy Minister shared his views on the cooperation opportunities in the SPECA region in the field of attracting private investments in the energy transition.