Noyabrın 17-də energetika naziri Pərviz Şahbazov Energetika Nazirliyi yanında yaradılmış 2-ci tərkib İctimai şuranın üzvləri ilə görüşüb.
Nazir İctimai şuraya yeni seçilmiş üzvləri təbrik edib və fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə dövlət orqanlarının fəaliyyətində şəffaflığın artırılması, vətəndaş-dövlət münasibətlərinin inkişaf etdirilməsi məqsədilə vətəndaş cəmiyyəti təsisatları ilə əməkdaşlıqla bağlı müvafiq tapşırıq və tövsiyələr verildiyini vurğulayıb.
“İctimai iştirakçılıq haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa əsasən cəmiyyət həyatının müxtəlif sahələrində dövlət siyasətinin hazırlanması və həyata keçirilməsində vətəndaşların və vətəndaş cəmiyyəti institutlarının iştirakının əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə yeni normativ-hüquqi aktların layihələrinin hazırlanması və müvafiq qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsində İctimai şura üzvlərinin rəy və təkliflərinə bundan sonra da diqqətlə yanaşılacağı vurğulanıb, sıx əməkdaşlıq şəraitində uğurlu fəaliyyətin təmin ediləcəyinə əminlik ifadə olunub.
Görüş zamanı İctimai şuranın üzvləri şəffaf və ədalətli seçkiyə görə təşəkkür edərək, aktiv əməkdaşlığa hazır olduqlarını bildiriblər.
Sonra energetika naziri İctimai şuranın üzvlərinə üzvlük vəsiqələrini təqdim edib. İctimai şuranın fəaliyyətinin genişləndirilməsi ilə bağlı nazirliyin müvafiq struktur bolmələrinə tapşırıqlar verib.
Qeyd edək ki, “İctimai iştirakçılıq haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa müvafiq olaraq Energetika Nazirliyi yanında yaradılmış 2-ci tərkib İctimai şura 7 nəfər üzvdən ibarətdir.

A meeting was held with the members of the Public Council at the Ministry of Energy
On 17 November, Energy Minister Parviz Shahbazov met with members of the re-established public council under the Ministry of Energy.
The Minister congratulated the elected members of the Public Council and wished them success in their activities. The President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev stressed that relevant instructions and recommendations were given on cooperation with civil society institutions in order to increase transparency in the activities of state bodies in our country and develop civil-state relations.
According to the law of the Republic of Azerbaijan on public participation, the importance of participation of citizens and civil society institutions in the preparation and implementation of state policy in various spheres of public life was brought to the attention.
At the meeting, it was emphasized that the opinions and proposals of the members of the Public Council in the drafting projects of new normative-legal acts and improvement of the relevant legislation will be treated with care in the future, and confidence was expressed in ensuring successful activities in close cooperation.
During the meeting, members of the Public Council expressed their gratitude for the transparent and fair conduct of the elections and their readiness for cooperation.
Then the Energy Minister presented membership cards to the members of the public council. He gave instructions to the relevant structural units of the Ministry to expand the activities of the Public Council.
It should be noted that the re-established public council under the Ministry of Energy in accordance with the law of the Republic of Azerbaijan on public participation consists of 7 members.