Energetika Nazirliyində Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Energetika Nazirliyində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü ilə yanaşı, milli qürurunun bərpasının rəmzi olan 8 Noyabr - Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbir Azərbaycanın müstəqilliyi və suverenliyi uğrunda canlarını qurban vermiş qəhrəman vətən övladlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlanıb.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov çıxışında Qarabağın tacı Şuşanın azadlığı ilə Vətən müharibəsinin taleyini həll edən 8 Noyabr gününün bütövlükdə regionun müqəddəratını müəyyənləşdirən böyük bir dövrün başlanğıcı olduğunu bildirib. Bu yeni geosiyasi nizamın memarı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin misilsiz liderlik əzmi və dəmir iradəsi sayəsində uzunillik münaqişəni bənzərsiz sonluqla başa çatdırmaqla Qarabağın son iki əsrlik tarixini yenidən yazdığı qeyd edilib: “Böyük strateqlik və qətiyyətli liderliyin gücü ilə dövlətimizin iqtisadi - hərbi qüdrətinin, cəmiyyətimizdə yüksək vətənpərvərlik və milli birlik ruhunun vəhdəti Azərbaycana möhtəşəm qələbələr qazandırdı. 44 günlük Vətən müharibəsi və cəmi 23 saat davam edən antiterror əməliyyatı ilə torpaqlarımızın tamamilə işğaldan azad olunması, suverenliyimizin təmin edilməsi, düşmən tapdağından xilas edilmiş bütün ərazilərimizdə Dövlət Bayrağımızın ucaldılması Azərbaycanı tarixdəki ən qüdrətli dövrünə yetirdi.”
Nazir vurğulayıb ki, Azərbaycanın müharibəsi haqqı, beynəlxalq hüququ və ədaləti öz gücü hesabına təmin edən ədalətli müharibə idi. Azərbaycan adını dünya tarixinə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini təkbaşına icra edən ilk ölkə kimi yazdırdı. Diplomatik cəbhədə nümayiş etdirilmiş prinsipiallıq hərb meydanında ləyaqətli savaşla davam etdirildi.
Çıxışda ölkə Prezidentinin 30-a yaxın nüfuzlu xarici KİV-ə saatlarla müsahibə verməklə informasiya müharibəsinin ön cəbhəsində Ali Baş Komandan kimi savaşdığı, Azərbaycanı əzəmətli Zəfər və İnkişaf yoluna çıxaran cənab İlham Əliyevin timsalında dünyanın XXI əsrin yeni lider nümunəsi, Müzəffər Sərkərdə ilə tanış olduğu qeyd edilib. Bildirilib ki, cənab Prezident Azərbaycanın suverenliyinin rəmzi olan bu zəfəri illər əvvəl dövlətimizin gələcək taleyini ona əminliklə etibar etmiş Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə əsl liderə xas dəqiq zamanlama ilə ərməğan etdi.
Azərbaycanın postsovet məkanında separatizmə son qoyan ölkə olduğunu deyən nazir işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa və yenidənqurma işlərindən də danışıb. O bildirib ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur modern quruculuq modeli, “Yaşıl Enerji Zonası” Konsepsiyası əsasında bərpa edilir, XXI əsrin ağıllı şəhərləri, ağıllı kəndləri tikilir, Böyük Qayıdış uğurla həyata keçirilir.
Sonra Zəfər Günündən bəhs edən sənədli film nümayiş etdirilib.
Tədbirdə Energetika Nazirliyinin tabeliyində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin əməkdaşı, Vətən Müharibəsi iştirakçısı Nicat Əliyev çıxış edərək hərbi əməliyyatlar zamanı vəzifə borcunu və döyüş tapşırıqlarını igidliklə yerinə yetirən əsgərlərimizin şücaəti ilə bağlı xatirələrini bölüşüb.
Sonda Vətən Müharibəsində iştirak etmiş əməkdaşlar Kamran Rzayev, Cavad Əhmədli, Nicat Əliyev və Sahil Babayev energetika naziri tərəfindən təşəkkürnamələrlə təltif edilib.

An event dedicated to Victory Day was held at the Ministry of Energy
The Ministry of Energy held an event dedicated to 8 November - Victory Day, which is a symbol of the restoration of Azerbaijan's national pride along with its territorial integrity. The event began with a minute of silence commemorating the heroic sons of the motherland who sacrificed their lives for the independence and sovereignty of Azerbaijan.
Energy Minister Parviz Shahbazov said in his speech that the day of 8 November, which decided the fate of the Patriotic War with the liberation of Shusha, the crown of Karabakh, was the beginning of a great period that determined the fate of the region as a whole. It was noted that the architect of this new geopolitical order, the President of the Republic of Azerbaijan, the victorious Supreme Commander - in-Chief Mr. Ilham Aliyev rewrote the last two centuries of history of Karabakh by completing the long-term conflict with a unique ending: "The unity of the economic and military power of our state with the power of great strategy and decisive leadership, high patriotism and the spirit of national unity in our society brought great victories to Azerbaijan. The 44-day Patriotic War and the anti-terrorist operation lasting only 23 hours, the complete liberation of our lands, the provision of our sovereignty, the raising of our National Flag in all our territories saved from the enemy brought Azerbaijan to its most powerful period in history."
The Minister stressed that the war of Azerbaijan was a Just War, which ensured the right, international law and justice at the expense of its own power. Azerbaijan entered the world history as the first country to single-handedly implement UN Security Council resolutions. The Principality demonstrated on the diplomatic front was continued by a dignified war on the military field.
In the speech, it was noted that the President of the country, giving an interview to about 30 influential foreign media for hours, fought as the Supreme Commander-in-Chief on the front line of the information war, and the world got acquainted with the new leader of the 21st century, the victorious commander of the world on the example of Mr. Ilham Aliyev, who led Azerbaijan to the path of glorious Victory and Development. It was noted that Mr. President bestowed this victory, which is a symbol of Azerbaijan's sovereignty, on the 100th anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev, who trusted him with the future fate of our country many years ago, with the exact timing characteristic of a true leader.
Noting that Azerbaijan is a country that has put an end to separatism in the post-Soviet space, the Minister also spoke about the restoration and reconstruction work carried out in the liberated territories. He said that Karabakh and East Zangazur are being restored on the basis of modern construction model, the concept of Green Energy Zone, Smart Cities and smart villages of the 21st century are being built, and the Great Return is being successfully implemented.
Then a documentary film about Victory Day was shown.
Nijat Aliyev, an employee of the Energy Regulatory Agency under the Ministry of Energy, a participant in the Patriotic War, spoke at the event and shared his memories of the courage of our soldiers who bravely performed their duty and combat missions during military operations.
At the end, employees who participated in the Patriotic War Kamran Rzayev, Javad Ahmadli, Nijat Aliyev and Sahil Babayev were awarded letters of gratitude by the Minister of Energy.