Azərbaycan-Böyük Britaniya Hökumətlərarası Komissiyanın 6-cı iclası Bakıda keçiriləcək
Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədrləri, energetika naziri Pərviz Şahbazov və Böyük Britaniyanın Dövlət Katibinin Parlament üzrə müavini, Biznes və Ticarət Departamentində ixracat naziri Malkolm Offordın iştirakı ilə onlayn görüş keçirilib.
Görüşdə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyəti, o cümlədən 2023-cü ilin dekabrında Bakıda keçirilməsi planlaşdırılan növbəti iclası və ikitərəfli enerji əməkdaşlığı ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib. Hökumətlərarası Komissiyanın 6-cı iclasının qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın inkişafına töhfə verəcəyi bildirilib. Həmçinin iki ölkə arasında “Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişi” layihəsinin tezliklə yekunlaşdırılmasının vacibliyi qeyd edilib.
Söhbət zamanı bərpa olunan enerji sahəsinin inkişafı və enerji keçidi üzrə Azərbaycanın siyasəti ilə bağlı da fikir mübadiləsi aparılıb. Təbii qazın enerji keçidini dəstəkləyən rolu vurğulanıb və ölkəmizin həm təbii qaz sektorunun, həm də bərpa olunan enerjinin inkişafına diqqət yönəltdiyi qeyd olunub. Bildirilib ki, hazırda həyata keçirilən “yaşıl enerji” layihələri 2030-cu ilədək elektrik enerjisinin istehsal gücündə bərpa olunan enerjinin payının əhəmiyyətli dərəcədə artmasını təmin edəcək. Azərbaycanın neft-qaz layihələrində əsas tərəfdaşı olan bp şirkəti ilə azad edilmiş ərazilərdə “Şəfəq” günəş elektrik stansiyası layihəsi üzrə əməkdaşlıqdan da bəhs edilib və bu layihənin “Səngəçal” terminalının karbonsuzlaşdırılmasında mühüm rol oynayacağı diqqətə çatdırılıb.

A videoconference was held with the participation of co-chairs of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Minister of Energy Parviz Shahbazov and Parliamentary under British Secretary of State, Minister for Exports in the Department for Business and Trade Malcolm Offord.
The activities of the Joint Intergovernmental Commission, including the next meeting scheduled to be held in Baku in December 2023, and issues related to bilateral energy cooperation were discussed at the meeting. It was stated that the 6th session of the Intergovernmental Commission will contribute to the development of mutually beneficial cooperation. The importance of soon finalizing the Partnership and Cooperation Agreement project between the two countries was also underlined at the meeting.
The sides also exchanged views on Azerbaijan's policy on the development of renewable energy and energy transition. The role of natural gas in supporting the energy transition was emphasized and it was noted that our country focuses on the development of both the natural gas sector and renewable energy. It was noted that the currently implemented green energy projects will ensure a significant increase in the share of renewable energy in electricity generation capacity by 2030. It was also mentioned about the cooperation with bp, the main partner of Azerbaijan in oil and gas projects, on the Shafag solar power plant project in the liberated territories and it was noted that this project will play an important role in decarbonization of the Sangachal Terminal.