Avropa İttifaqının “EU4Energy” proqramı çərçivəsində seminar keçirilib
Energetika Nazirliyində 23-24 oktyabr tarixlərində Avropa İttifaqının “EU4Energy” proqramı çərçivəsində Avropa Enerji Tənzimləyiciləri Şurası (CEER) tərəfindən “Yaşıl enerjiyə keçidin təşviqi, təkmilləşdirilmiş qanunvericilik əsasında istehlakçılara əlavə imkanların verilməsi” mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbirdə “EU4Energy” proqramının nümayəndəsi xanım Xatuna Didbaridze, Malta təmsilçisi Manuel Manuzzi, Macarıstan təmsilçisi Armin Böhm və Yunanıstan təmsilçisi Athanasios Volikas tərəfindən təqdimatlar nümayiş olunub.
Təqdimatçılar adıçəkilən ölkələrdə enerji istehsalının optimallaşdırılması, enerji effektivliyi, enerji auditi və auditin əhatə etdiyi mühüm kriteriyalar, bununla bağlı öhdəliklər və onların pozulmasına görə cərimələr, bu sahədə dövlətin rolu, səmərəlilik konsepsiyası, binalarda enerji effektivliyi, Avropa ölkələrində enerji səmərəliliyinə investisiya qoyuluşu, enerji səmərəliliyi ilə bağlı qəbul edilən təlimatlar, enerji menecment sisteminin tətbiqi, enerji effektivliyi tədbirlərinin təşviqi, 2030-cu il üçün enerji və iqlim siyasəti məqsədləri, qarşıya qoyulan hədəflər barədə öz təcrübələrini seminar iştirakçıları ilə bölüşüblər.
Seminarda, həmçinin ölkəmizdə enerji səmərəliliyi üzrə öhdəliklər, enerji effektivliyi potensialının müəyyən edilməsi proseduru və qiymətləndirmə meyarları üzrə qanunvericilik bazası, eyni zamanda enerji audit sistemi ilə bağlı ətraflı məlumat təqdim olunub. Məcburi enerji auditinin aparıldığı müəssisələr və binalar, öhdəliklərin pozulması zamanı tətbiq olunan cərimələr və s. ilə əlaqədar seminar iştirakçılarını maraqlandıran digər suallara cavab verilib.
Seminarda Energetika Nazirliyi və nazirliyin tabeliyində olan Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin əməkdaşları iştirak ediblər.

Seminar was held within the framework of the EU4Energy program
On 23-24 October, within the EU4Energy program, the Council of European Energy Regulators (CEER) held a seminar on EU4Energy - Promoting the Clean Energy Transition – Empowering Consumers through Better Regulation at the Ministry of Energy.
Presentations by EU4Energy program representative Khatuna Didbaridze, representative of Malta Manuel Manuzzi, Hungarian representative Armin Böhm and Greece Representative Athanasios Volikas were made at the event.
The participants shared their experiences on energy production optimization in the above mentioned countries, energy efficiency, important criteria covered by energy audit and audit, related obligations and penalties for their violation, the role of the state in this area, efficiency concept, energy efficiency in Buildings, investment in energy efficiency in European countries, energy efficiency regulations, implementation of Energy Management System, promotion of energy efficiency measures, energy and climate policy goals for 2030, targets set.
At the seminar, detailed information on the obligations on energy efficiency in our country, the procedure for determining energy efficiency potential and the legislative framework on evaluation criteria, as well as the energy audit system were presented. Other questions of interest to the participants of the seminar were answered regarding enterprises and buildings where mandatory energy audits are conducted, fines applied in case of violation of obligations, etc.