Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin kollektivi Energetiklər Günü münasibətlə Fəxri Xiyabanda Ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək abidəsi önünə əklil qoyublar. Daha sonra görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın və dövlət xadimi Əziz Əliyevin məzarları üzərinə gül dəstələri qoyulub.
Şəhidlər Xiyabanı da ziyarət edilib, Azərbaycanın azadlığı və suverenliyi uğrunda mübarizədə canlarını qurban vermiş qəhrəman Vətən övladlarının məzarları üzərinə gül dəstələri qoyularaq əziz xatirələri ehtiramla yad edilib.
19 ildir ki, Azərbaycan energetikləri 20 oktyabrı öz peşə bayramları günü kimi qeyd edirlər. Bu əlamətdar gün 1981-ci ildə Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü və bilavasitə rəhbərliyi ilə Cənubi Qafqazın ilk böyük istilik elektrik stansiyası olan “Azərbaycan” İES-in birinci enerji blokunun istifadəyə verilməsi ilə Azərbaycan energetikasının inkişafında yeni mərhələnin başlanmasına əsaslanır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 13 oktyabr 2004-cü il tarixli 446 saylı sərəncamı ilə həmin tarix ölkəmizdə Energetiklər Günü kimi təsis edilib.

Azerbaijani Power Engineers visited Alley of Honor and Alley of Martyrs
Staff of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC went to the Alley of Honor on 20 October, on the occasion of Power Engineers` Day, visited the grave of national leader Heydar Aliyev and laid a wreath at his monument. Then they laid flowers on the graves of prominent ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva and statesman Aziz Aliyev.
The staffs also visited Alley of Martyrs and honored the memory of the heroic sons of the Motherland who sacrificed their lives in the struggle for the independence and territorial integrity of Azerbaijan and laid flowers on their graves.
For 19 years, Azerbaijani power engineers have been celebrating 20 October as their professional holiday. This remarkable day is based on the beginning of the new stage in the development of Azerbaijani energy with the commissioning of the first power unit of the Azerbaijan TPP, the first major thermal power plant in the South Caucasus by the initiative and under the leadership of the Great Leader Heydar Aliyev in 1981. By the decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, No. 446 dated 13 October 2004, that date was established in our country as the Power Engineers` Day.