2023-cü ilin yanvar-sentyabr ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, 9 ayda respublikada elektrik enerjisinin istehsalı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 28,2 mln. kVt·st, yəni 0,13 % artaraq 21 538,6 mln. kVt·st olub.
9 ay ərzində elektrik enerjisi istehsalı İES-lərdə 19 854,5 mln. kVt·st, SES-lərdə 1 417,1 mln. kVt·st, digər mənbələr üzrə isə 267,0 mln. kVt·st təşkil edib. Bu dövrdə külək elektrik stansiyalarında 44,6 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 53,2 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda isə 169,2 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
Hesabat dövründə elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 19 404,6 mln. kVt·st (İES-lərdə 18 078,3 mln. kVt·st, SES-lərdə 1 326,3 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 368,2 mln. kVt·st (İES-lərdə 240,0 mln. kVt·st, SES-lərdə 79,5 mln. kVt·st, Günəş ES-də 48,7 mln. kVt·st), “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında 34,4 mln. kVt·st, müstəqil elektrik stansiyaları üzrə isə 1 731,4 mln. kVt·st təşkil edib.

Electricity production in the republic increased by 28.2 million kWh in 9 months
According to operational data for January-September 2023, total electricity production in Azerbaijan amounted to 21538.6 million kWh. in comparison with the same period last year, electricity production increased by 28.2 million kWh (0.13%).
During 9 months, electricity production at TPPs amounted to 19 854.5 million kWh, at HPPs to 1417.1 million kWh, and on other sources to 267.0 million kWh. 44.6 mln kWh of electricity was generated at WPPs, 53.2 mln kWh at SPPs, and 169.2 mln kWh at the solid household waste incineration plant.
During the reporting period, electricity generation made up 19404.6 mln kWh on Azerenergy OJSC (18078.3 mln kWh at TPPs, 1326.3 mln kWh at HPPs), 368.2 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (240.0 mln kWh at TPPs, 79.5 mln kWh at HPPs, 48.7 mln kWh at SPP), 34.4 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC, and 1731.4 mln kWh on Independent PPs).
In January-September 2023, the electricity exports amounted to 1841.8 mln kWh, and imports to 179.6 mln kWh.
It should be noted that the electricity generation in the republic in September 2023 amounted to 2293.4 million kWh. During the month, the imports of the electricity production amounted to 10.3 million kWh, exports to 313.4 million kWh.