Energetika naziri Pərviz Şahbazov Moskvada keçirilən “Rusiya Enerji Həftəsi” 6-cı Beynəlxalq Forumunda iştirak edib. Nazir Rusiya Federasiyası Baş nazirinin müavini Aleksandr Novakın da qatıldığı sessiyada  turbulentlik dövründə qlobal neft -qaz bazarı və Azərbaycanın qaz təchizatında prioritetləri ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Qlobal enerji arxitekturasının yenidən dizayn olunduğu müasir reallıqlarda diversifikasiyanın əhəmiyyətinin artdığını vurğulayan nazir deyib ki, şaxələndirmə istehlakçı ölkələr üçün mənbələrin, enerji ölkələri üçünsə marşrutların, bazarların müxtəlifliyidir.
Energetika naziri ölkəmizdə bütün növ enerji resurslarının işlənilməsi və  müxtəlif istiqamətlər üzrə dünya bazarlarına çıxarılmasının hər zaman paralel həyata keçirildiyini, nəticədə Azərbaycan qazının regional və Avropa bazarlarına tədarük olunduğunu qeyd edib: “Azərbaycan qazı hazırda 7 ölkəyə nəql edilir. Cənub Qaz Dəhlizinin genişlənməsi, Həmrəylik Halqası və digər təşəbbüslər təchizat coğrafiyasının genişləndirilməsi perspektivi yaradır. Burada əlaqələndirilmiş fəaliyyətə və geniş əməkdaşlığa ehtiyac var.”
Türkiyənin uzun illər Azərbaycan qazının ən böyük bazarı olduğu və yeni bazarlara doğru planlarda da ölkəmizin vacib tərəfdaşı olduğu qeyd edilib.
Nazir, həmçinin neft-qaza mövcud münasibəti enerji  təhlükəsiziliyi ilə yanaşı, ətraf mühit üçün də problemlərə yol açan, enerji bazarlarında qeyri-sabitliyi artıran yanaşma kimi dəyərləndirib. “Neft-qazdan tamamilə imtina 85%-i karbohidrogenlərdən, 55%-i neft-qazdan ibarət mövcud enerji sisteminin az bir vaxtda transformasiyasının və enerji trilemmasının həlli deyil. Enerji təhlükəsizliyi, iqtisadi əlçatanlıq və ekoloji davamlılıq nəzərə alındıqda enerji keçidi kifayət qədər uzun bir prosesdir. Balanslaşdırılmış enerji sisteminə nail olmaq üçün neft və qaz sahəsinə investisiyaların davam etdirilməsi zərurəti şübhə altına alınmamalı, paralel olaraq bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə genişləndirilməlidir. Məhz özünün və tərəfdaşlarının enerji təhlükəsizliyini təmin etmiş ölkələr düzgün, rasional enerji keçidi siyasət həyata keçirə bilirlər”, deyə nazir əlavə edib.

Minister of Energy of Azerbaijan spoke about diversification of energy markets at Russian Energy Week
Azerbaijan's Energy Minister Parviz Shahbazov participated in the 6th Russian Energy Week (REW) International Forum in Moscow. During the meeting attended by Russian Deputy Prime Minister Alexander Novak, Shahbazov shared his views on the global oil and gas market and Azerbaijan's gas supply priorities.
Emphasizing the growing importance of diversification in modern realities, where the global energy architecture is being redesigned, the Minister said that diversification is the diversity of sources for consumer countries, routes and markets for Energy countries.
The Minister of Energy noted that the development of all types of energy resources in our country and their export to world markets in various directions has always been carried out in parallel, as a result of which Azerbaijani gas is supplied to regional and European markets: "Azerbaijani gas is currently transported to seven countries. The expansion of the Southern Gas Corridor, the 'Solidarity Ring,' and other initiatives provide opportunities for expanding the geography of gas deliveries. Coordinated actions and broad cooperation are necessary."
Besides, he emphasized that Türkiye is an important partner for Azerbaijan in its plans to enter new markets for the Azerbaijan's gas supplies.
The Minister also assessed the current attitude to oil and gas as an approach that leads to problems not only for energy security, but also for the environment, and increases instability in energy markets. "The complete abandonment of oil and gas is not a solution to the transformation and energy trilemma of the existing energy system, which consists of 85% hydrocarbons and 55% oil and gas in a short time. The energy transition is a rather lengthy process that takes into account energy security, economic affordability, and ecological sustainability. To achieve a balanced energy system, the need for continued investments in the oil and gas sector shouldn't be questioned while simultaneously expanding the use of renewable energy sources. Namely, the countries that ensure energy security for themselves and their partners can implement the right and rational energy transition policy," the Minister added.