Energetika nazirinin müavini Kamal Abbasov oktyabrın 10-da Ekvatorial Qvineya Respublikasının Malabo şəhərində keçirilən Qaz İxrac edən Ölkələr Forumunun (GECF) 25-ci Nazirlər iclasında iştirak edib.
Nazir müavini çıxışında GECF-in təbii qaz hasil edən ölkələr arasında əməkdaşlıq və dialoq platforması kimi əhəmiyyətini qeyd edib. Təbii qazın digər ənənəvi enerji daşıyıcıları ilə müqayisədə ekoloji cəhətdən daha təmiz yanacaq kimi qlobal enerji keçidində mühüm rolu vurğulanıb. Azərbaycanın təbii qaz ehtiyatları, hasilatı, ixracı və son nailiyyətləri, eləcə də ölkədə istixana qazları emissiyalarının azaldılması və bərpa olunan enerjidən istifadənin genişləndirilməsi istiqamətində atılan addımlar haqqında məlumat verilib.

Deputy Minister of Energy attended Ministerial Meeting of GECF
Deputy Energy Minister Kamal Abbasov took part in the 25th Ministerial Meeting of the Gas Exporting Countries Forum (GECF) held in Malabo (Equatorial Guinea) on 10 October.
In his speech, the Deputy Minister noted the importance of the GECF as a platform for cooperation and dialog between natural gas producing countries. The important role of natural gas in the global energy transition as an environmentally cleaner fuel compared to other traditional energy carriers was emphasized. Information was presented at the meeting on Azerbaijan's natural gas reserves, production, exports and recent achievements, as well as steps taken towards reducing greenhouse gas emissions and expanding the use of renewable energy sources in Azerbaijan.