Azərbaycan-Türkiyə III Enerji Forumu və “Naxçıvan - Yaşıl Enerji Zonası” Beynəlxalq Konfransı çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov bir sıra görüşlər keçirib.
“ACWA Power” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Mohammed Abunayyan ilə görüşdə 240 MVt gücündə “Xızı-Abşeron” KES-in icrası ilə bağlı işlərin gedişatı, növbəti addımlar, həmçinin ixrac məqsədilə dənizdə və quruda ümumi gücü 2,5 QVt olan külək elektrik stansiyalarının reallaşdırılması ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib. Bu çərçivədə bu gün Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi və “ACWA Power” şirkəti arasında imzalanan “Batareya Enerji Saxlama Sistemi (BESS) layihəsi və 200 MVt quruda külək layihəsi üçün tədbirlər təqvimi”nin (Yol xəritəsi) əhəmiyyətindən bəhs edilib.
TEPSCO-nun Baş icraçı direktoru Kojima Hideo ilə görüşdə isə şirkətlə əməkdaşlığın inkişafı nəzərdən keçirilib. Azad edilmiş ərazilərdə Yaşıl Enerji Zonasının monitorinqində iştirak edəcək TEPSCO Azərbaycanla uzunmüddətli əməkdaşlığa maraqlı olduğunu bildirib. Şirkət Naxçıvanın da Yaşıl Enerji Zonası Konsepsiyasının hazırlanması istiqamətində əməkdaşlıq niyyətini ifadə edib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov “Baltech Enerji” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Bülent Karani ilə də görüşüb. Şirkət Qarabağda 100 MVt külək elektrik stansiyası, Naxçıvanda isə 50 MVt gücündə günəş elektrik stansiyası üzrə əməkdaşlıq təklifi irəli sürüb. Bu xüsusda zəruri məsələlər nəzərdən keçirilib.
“McKinsey & Company” şirkətinin enerji üzrə qlobal rəhbəri Thomas Vahlenkampla görüşdə müzakirələrin predmetini dünya enerji bazarında vəziyyət, qlobal enerji perspektivləri, Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində rolu və bərpa olunan enerji sahəsində həyata keçirilən layihələr təşkil edib. Tezliklə regionda ən böyük -230 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının istismara veriləcəyi bildirilib. “Yaşıl” enerjinin və “yaşıl” qazın Xəzərdən Avropaya və Naxçıvandan Türkiyəyə ixracı ilə bağlı layihələr enerji təhlükəsizliyinə və iqlim dəyişikliyinə qarşı görülən tədbirlərə töhfələr kimi qiymətləndirilib. “McKinsey & Company” şirkətinin enerji keçidi prosesində Azərbaycana dəstək verməyə hazır olduğu diqqətə çatdırılıb.

Minister of Energy Parviz Shahbazov held a number of meetings within the 3rd Azerbaijan-Türkiye Energy Forum and the International Conference “Nakhchivan - Green Energy Zone”.
At the meeting with the Chairman of the Board of ACWA Power Mohammed Abunayyan, the progress of work on the implementation of the Khizi-Absheron wind plant with a capacity of 240 MW, the next steps to be taken, as well as the implementation of onshore and offshore wind power plants with a total capacity of 2.5 GW for export purposes were discussed. In this context, the importance of the calendar of events for the Battery Energy Storage System (BESS) project and the 200 MW onshore wind project (Road Map) signed today between the Azerbaijan Renewable Energy Agency and ACWA Power was discussed.
At the meeting with TEPSCO CEO Kojima Hideo, the development of cooperation with the company was reviewed. TEPSCO, which will take part in monitoring of the Green Energy Zone in the liberated territories, expressed interest in long-term cooperation with Azerbaijan. The company also expressed its intention to cooperate in developing the concept of the Green Energy Zone of Nakhchivan.
Minister of Energy Parviz Shahbazov also met with Chairman of the Board of Baltech Energy Bulent Karani. The company proposed cooperation on 100 MW wind power plant in Karabakh and 50 MW solar power plant in Nakhchivan. In this regard, the necessary issues were considered.
At the meeting with the Global Head of Energy of McKinsey & Company Thomas Vahlenkamp, the subject of discussions was the situation in the world energy market, global energy prospects, Azerbaijan's role in the energy security of Europe and projects implemented in the field of renewable energy. It was reported that the largest solar power plant in the region with a capacity of 230 MW will soon be commissioned. Projects related to the export of green energy and green gas from the Caspian Sea to Europe and from Nakhchivan to Türkiye were assessed as contributions to energy security and measures taken against climate change. It was noted that McKinsey & Company is ready to support Azerbaijan in the process of energy transition.