Bu ilin 28-29 sentyabr tarixlərində Naxçıvan şəhərində Azərbaycan-Türkiyə 3-cü Enerji Forumu və ilk dəfə “Naxçıvan - Yaşıl Enerji Zonası” Beynəlxalq Konfransı keçiriləcək.
2 gün davam edəcək tədbirin birinci günündə karbohidrogen və neft-kimya məhsulları, enerji səmərəliliyi,  elektrik enerjisi bazarı, elektrik enerjisinin paylanması və ötürülməsi, enerji tənzimləmə, bərpa olunan enerjidən istifadə və mədənçilik istiqamətləri üzrə fəaliyyət göstərən birgə işçi qruplarının iclasları keçiriləcək.
Tədbirin ikinci günündə isə Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktarın iştirakı ilə Azərbaycan-Türkiyə 3-cü Enerji Forumu və “Naxçıvan - Yaşıl Enerji Zonası” Beynəlxalq Konfransı baş tutacaq. Tədbir çərçivəsində enerji keçidi, yaşıl enerji zonası, Naxçıvanın yaşıl enerji potensialı və digər mövzularda plenar sessiyaların keçirilməsi və hər iki ölkənin bir sıra yüksək vəzifəli şəxslərinin çıxışları nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Azərbaycan-Türkiyə Enerji Forumu iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə Hökumətlərarası Komissiya çərçivəsində strateji enerji əməkdaşlığının daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə yaradılıb. İlk Forum 2021-ci il 21-22 dekabr tarixlərində Bakı şəhərində, ikinci Forum isə 2022-ci il 5-6 oktyabr tarixlərində Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilib.

On 28-29 September this year, the 3rd Azerbaijan-Türkiye Energy Forum and the first International Conference Nakhchivan-Green Energy Zone will be held in Nakhchivan.
On the first day of the 2-day event, meetings of Joint Working Groups on hydrocarbon and petrochemical products, energy efficiency, electricity market, distribution and transmission of electricity, energy regulation, renewable energy use and mining will be held.
On the second day of the event, 3rd Azerbaijan-Türkiye Energy Forum and Nakhchivan-Green Energy Zone International Conference will take place with the participation of Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov and Turkish Energy and Natural Resources Minister Alparslan Bayraktar. Plenary sessions on energy transition, green energy zone, Nakhchivan's green energy potential and other topics and speeches by a number of high-ranking officials of both countries are planned within the event.
It should be noted that the Azerbaijan-Türkiye Energy Forum was established within the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the two countries in order to further strengthen strategic energy cooperation. The first Forum was held in Baku on 21-22 December 2021, and the second Forum was held in Istanbul, Turkey on 5-6 October 2022.