Sentyabrın 22-də Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma” işçi qrupunun videokonfrans formatında növbəti iclası keçirilib.
Energetika nazirinin müavini, işçi qrupun rəhbəri Samir Vəliyev iclası açıq elan edərək gündəlikdə duran məsələləri təqdim edib. Komissiya Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev isə Dünya Bankının “B-Ready” hesabatının metodologiyasına uyğun olaraq qanunvericilik sahəsində mümkün islahatlar haqqında danışıb.
İclasda müvafiq hesabatın “Kommunal xidmətlərə (elektrik təchizatı şəbəkəsinə) qoşulma” indikatoru ilə bağlı 2022-2023-cü illər üzrə Yol Xəritəsində cari ilin üçüncü rübü ərzində yekunlaşdırılmalı olan tədbirlərin icra vəziyyətinə dair məruzə dinlənilib.
Kommunal xidmətlərə (elektrik təchizatı şəbəkəsinə) qoşulma” indikatoruna dair sorğunun cavablandırılması və işçi qrupunun əvvəlki iclasında verilmiş tapşırıqların icra vəziyyəti ilə bağlı görülmüş işlər barədə məlumat verilib. Enerji təchizatı şəbəkəsinə qoşulma üzrə elektron müraciətlərin statistikası nəzərdən keçirilib, elektron müraciətlərin təşviqi strategiyaları, həmçinin bu sahədə məlumatların ictimailəşdirilməsi üzrə müzakirələr aparılıb.
Görüş iclasın gündəliyində duran digər mövzular ətrafında səmərəli müzakirələrlə yekunlaşıb. İclasda Energetika və İqtisadiyyat nazirlikləri, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC, həmçinin işçi qrupuna üzv olan digər dövlət təşkilatlarının nümayəndələri iştirak edib.

On September 22, the next meeting of the Working Group on connection to power supply networks of the Commission on Business Environment and International Rankings was held in video conference format.
Deputy Minister of Energy, head of the Working Group Samir Valiyev declared the meeting open and presented the issues on the agenda. Head of the Secretariat of the Commission Vusal Shikhaliyev spoke about possible reforms in the field of legislation in accordance with the methodology of the B-Ready report of the World Bank.
At the meeting, a report on the state of implementation of measures to be finalized during the third quarter of the current year in the Road Map for 2022-2023 on the indicator of Connection to Utilities (power supply network) of the relevant report was heard.
The information on the work done in connection with the response to the request on the indicator of Connection to Utilities (power supply network) and the implementation status of the tasks given at the previous meeting of the Working Group was given. The statistics of electronic applications for connection to the power supply network were reviewed, and discussions were held on the strategies for promoting electronic applications, as well as on the socialization of information in this area.
The meeting ended with fruitful discussions on other topics on the agenda of the meeting. The meeting was attended by representatives of the ministries of Energy and Economy, Small and Medium Business Development Agency, Azerenergy OJSC and Azerishiq OJSC, as well as other state organizations that are members of the Working Group