2023-cü ilin 8 ayı üzrə qaz hasilatı 5 faiz artıb
2023-cü ilin yanvar-avqust ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, 8 ay ərzində Azərbaycanda 32,2 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 8,6 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən, 17,6 milyard kubmetri “Şahdəniz”dən, 0,2 milyard kubmetri “Abşeron”dan, 5,8 milyard kubmetri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 5 faiz, yəni 1,5 milyard kubmetr artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı 15,8 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 9 faiz çoxdur. Cari ilin yanvar-avqust aylarında Avropaya 7,6 milyard kubmetr, Türkiyəyə 6,7 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 1,5 milyard kubmetr qaz satılıb. Bu müddətdə Türkiyəyə TANAP-la 3,8 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 sentyabr 2023-cü il tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 212 milyard kubmetr, “Şahdəniz”dən isə 200,3 milyard kubmetr qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın 141,5 milyard kubmetrə yaxını ixraca nəql edilib.
2023-cü ilin yanvar-avqust ayları üzrə ölkədə 20,3 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Respublika üzrə neft hasilatının 12,1 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 2,9 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in, 90 min tonu (kondensat) “Abşeron” yatağının payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 5,2 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 17 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 15 milyon tonu konsorsiumun, 2 milyon tonu isə SOCAR-ın payına düşüb.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 sentyabr 2023-cü il tarixinədək 622,2 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 579 milyon ton neft, “Şahdəniz”dən isə 43,2 milyon tona yaxın kondensat çıxarılıb. Bundan 01 sentyabr 2023-cü il tarixinədək 620,2 milyon tonu ixraca nəql edilib.

In January - August 2023, gas production increased by 5 percent
According to operational data for January-August 2023, Azerbaijan produced 32.2 bcm of natural gas. 8.6 bcm of gas production extracted from ACG, while 17.6 bcm from Shah Deniz and 0.2 bcm from Absheron. SOCAR produced 5.8 bcm gas during this period. Gas was transported with an increase of 1.5 bcm, namely 5 per cent compared to the relevant period of last year.
During this period, gas sales amounted to 15.8 bcm, which was 9% more compared to the same period previous year. In January - August 2023, 7.6 billion cubic meter of gas was sold to Europe, 6.7 bcm to Türkiye, and 1.5 bcm to Georgia. During this period nearly 3.8 bcm gas was exported to Türkiye through TANAP.
Since the commissioning of the Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz till 1 September 2023, about 212 bcm of gas was produced from Azeri-Chirag-Gunashli and more than 200.3 bcm of gas from Shah Deniz. During this period, 141.5 bcm gas was exported from Shah Deniz.
Azerbaijan produced 20.3 million tons of oil (including condensate) in January - August 2023. Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 12.1 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 2.9 million tons (condensate) and Absheron for 90 thousand tons. SOCAR's oil output amounted to 5.2 million tons (including condensate).
During the reporting period, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 17 million tons. Out of this, consortium accounts for nearly 15 million tons, SOCAR for 2 million tons.
Since its commissioning till 1 September 2023, more than 622.2 million tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 579 million tons of crude oil were extracted from ACG, while about 43.2 million tons condensate from Shah Deniz. Till 1 September 2023, more than 620.2 million tons were exported.