Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq göstərişinə uyğun olaraq, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə "yaşıl enerji" zonasının yaradılması istiqamətində tədbirlər davam etdirilir. Məlum olduğu kimi, işğaldan azad edilmiş ərazilər ciddi bərpa olunan enerji potensialına malikdir və xarici investorlar bu sahəyə böyük maraq göstərir.
Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda müvafiq sahədə fəaliyyət göstərən "Masdar", "ACWA Power" və "Gezhouba Group" şirkətlərinin nümayəndələri işğaldan azad edilmiş ərazilərə səfər ediblər.
Səfər çərçivəsində əvvəlcə Laçın rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Məsim Məmmədovla görüş keçirilib. Görüşdə Laçın rayonunda “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində 2022-2026-cı illərdə “yaşıl enerji” zonasının yaradılması üzrə Tədbirlər Planı”na uyğun olaraq həyata keçirilən layihələr, rayonun Minkənd ərazisində külək elektrik stansiyasının tikintisi üçün nəzərdə tutulan ərazilər barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Bioenerji, enerji səmərəliliyi, binalarda günəş enerjisindən istifadə ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verilib, günəş və külək elektrik stansiyalarının tikintisi ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib. Bərpa olunan enerji sahəsində milli kontentin yaradılmasının xüsusi maraq kəsb etdiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın icrası məqsədilə Laçın və Kəlbəcər rayonlarında külək enerjisi potensialının yüksək olduğu nəzərə alınaraq bu ərazilərdə külək elektrik stansiyalarının tikintisi planlaşdırılır.
"Masdar", "ACWA Power" və "Gezhouba Group" şirkətlərinin nümayəndələri işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaşıl enerji layihələrinə investisiya yatırmaqda maraqlı olduqlarını bildirib. Tərəflər arasında növbəti görüşlərin keçirilməsi və müzakirələrin aparılmasına qərar verilib.
Səfər zamanı nümayəndə heyəti Zəngilan rayonunda "ağıllı kənd” konsepsiyası əsasında salınmış Ağalı kəndində də olublar.

Representatives of foreign companies operating in the field of green energy visited Lachin
In accordance with the relevant instructions of the President of the Republic of Azerbaijan, measures are underway to create a "green energy" zone in the liberated territories. As is known, the liberated territories have serious renewable energy potential, and foreign investors are showing great interest in this area.
Representatives of Masdar, ACWA Power and Gezhouba Group operating in the relevant field of Azerbaijan under the leadership of Javid Abdullayev, Head of AREA under the Ministry of Energy visited the liberated territories.
Within the visit, a meeting with the special representative of the President of the Republic of Azerbaijan Masim Mammadov was held in Lachin. During the meeting, the sides exchanged views on the projects implemented in Lachin in accordance with the Action Plan for the establishment of the “green energy” zone in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026, as well as the areas intended for the construction of a wind power plant in the Minkend region. Information was provided about bioenergy, energy efficiency, measures taken in connection with the use of solar energy in buildings, issues related to the construction of solar and wind power plants were discussed. It was emphasized that the creation of national content in the field of renewable energy is of particular interest. It was noted that in order to implement the I State Program on the Great Return to the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan, taking into account the high wind power potential in Lachin and Kalbajar regions, it is planned to build wind power plants in these areas.
Representatives of Masdar, ACWA Power and Gezhouba Group expressed interest in investing in green energy projects in the liberated territories. It was decided to hold the next meetings and discussions between the parties.
During the visit, the delegation also visited Agali village, built on the basis of the concept of Smart Village in Zangilan.