2023-cü ilin yanvar-iyul ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən ölkədə elektrik enerjisinin istehsalı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 45,4 mln. kVt·st, yəni 0,3% artaraq 16 323,4 mln. kVt·st olub.
Yeddi ay ərzində elektrik enerjisi istehsalı İES-lərdə 14 995,7 mln. kVt·st, SES-lərdə 1 107,4 mln. kVt·st, digər mənbələr üzrə isə 220,3 mln. kVt·st təşkil edib. Bu dövrdə külək elektrik stansiyalarında 37,6 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 39,6 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda isə 143,1 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
Bu dövrdə elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 14 652,8 mln. kVt·st (İES-lərdə 13 622,3 mln. kVt·st, SES-lərdə 1 030,5 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 272,1 mln. kVt·st (İES-lərdə 168,2 mln. kVt·st, SES-lərdə 67,7 mln. kVt·st, Günəş ES-də 36,2 mln. kVt·st), “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında 28,9 mln. kVt·st, müstəqil elektrik stansiyaları üzrə isə 1 369,6 mln. kVt·st təşkil edib.

In January-July, electricity production in the republic increased
According to operational data for January- July 2023, total electricity production in Azerbaijan amounted to 16 323.9 million kWh. In comparison with the same period last year, electricity production increased by 45.4 million kWh (0.3 %).
During 7 months, electricity production at TPPs amounted to 14 995.7 million kWh, at HPPs to 1107.4 million kWh, and on other sources to 220.3 million kWh. 37.6 mln kWh of electricity was generated at WPPs, 39.6 mln kWh at SPPs, and 143.1 mln kWh at the solid household waste incineration plant.
During the reporting period, electricity generation made up 14 652.8 mln kWh on Azerenergy OJSC (13 622.3 mln kWh at TPPs, 1030.5 mln kWh at HPPs), 272.1 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (168.2 mln kWh at TPPs, 67.7 mln kWh at HPPs, 36.2 mln kWh at SPP), 28.9 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC, and 1369.6 mln kWh on Independent PPs).
In January-July 2023, the electricity exports amounted to 1277.3 mln kWh, and imports to 157.6 mln kWh.
It should be noted that the electricity generation in the republic in July this year amounted to 2415.5 million kWh. During July, the imports of the electricity production amounted to 19.7 million kWh, exports to 12.4 million kWh.