“Azərbaycan Respublikası ilə Özbəkistan Respublikası arasında energetika sahəsində əməkdaşlıq üzrə İşçi qrupu”nun ilk iclası Daşkənddə keçirilib.
İclasda çıxış edən İşçi qrupunun həmsədri, nazir müavini Samir Vəliyev iki ölkə arasında siyasi münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu, dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin energetika sahəsində əməkdaşlığın uğurlu inkişafı üçün möhkəm zəmin yaratdığını qeyd edib. Bildirilib ki, qarşılıqlı əməkdaşlığımız neft-qaz, neft və neft-kimya məhsullarının ticarəti, enerji sektorunda təcrübə və məlumat mübadiləsi kimi sahələri əhatə edir və ölkələrimiz arasında energetika sahəsində imzalanmış sənədlər bu istiqamətdə əlaqələrin daha da inkişafı üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Həmçinin hər iki ölkədə bərpa olunan enerji sahəsində böyük layihələrin həyata keçirildiyi, sahə üzrə fəaliyyət göstərən dövlət qurumları arasında əməkdaşlıq qeyd edilib.
İşçi qrupun Özbəkistan tərəfdən həmsədri, nazir müavini Akmal Cumanazarov isə Azərbaycan-Özbəkistan arasında energetika sahəsində əlaqələrin inkişafından, bu istiqamətdə müxtəlif dövlət qurumlarının sıx fəaliyyətindən bəhs edib, əməkdaşlığın hazırki səviyyəsini yüksək qiymətləndirib. Özbəkistanda energetika, o cümlədən bərpa olunan enerji sahəsində həyata keçirilən tədbirlər, liberal enerji bazarına mərhələli keçidlə bağlı görülən işlər haqqında məlumat verib.
İclasda Azərbaycan və Özbəkistan arasında energetika sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumunun icrasından irəli gələn məsələlər, energetika sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair Yol Xəritəsinin icrası üzrə görülən nəticəyönümlü tədbirlər nəzərdən keçirilib, enerji keçidi, dekarbonizasiya, neft və neft-kimya məhsullarının nəqli, neft emalı, ölkəmizin işğaldan azad edilmiş ərazilərində əməkdaşlıq, bərpa olunan enerji layihələrində Özbəkistan şirkətlərinin iştirakı, geoloji-kəşfiyyat, karbohidrogenlərin hasilatına dair birgə fəaliyyət üzrə əməkdaşlıq, eləcə də özəl investisiyalar hesabına yeni istilik elektrik stansiyalarının tikintisi, istilik təchizatı, enerji bazarlarının liberallaşdırılması, enerji resurslarından səmərəli istifadə, enerji tənzimlənməsi, bu sahələr üzrə təcrübə mübadiləsinin aparılması və birgə təlimlərin təşkili, qarşılıqlı investisiyaların təşviqi, həmçinin enerji qurumları arasında əməkdaşlıq məsələləri, iki ölkənin energetika nazirlikləri və “Узбекнефтегаз” ilə SOCAR arasında imzalanması nəzərdə tutulan saziş layihələri və digər məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.
İşçi qrupunun iclasında Azərbaycan tərəfdən Energetika Nazirliyi, SOCAR, “Azərenerji” ASC, Energetika Nazirliyinin tabeliyində olan Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi və nazirlik yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin nümayəndələrindən ibarət heyət iştirak edib.

Azerbaijan and Uzbekistan hold first meeting of Working Group on energy cooperation
The first meeting of the working group on energy cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Uzbekistan has been held in Tashkent, Uzbekistan.
Addressing the meeting, Co-chair of the working group, Deputy Minister of Energy Samir Valiyev hailed the political relations between the two countries, underlining the mutual visits of the heads of state in laying a solid foundation for the successful development of energy cooperation. Noting cooperation covering such areas as trade of oil and gas, oil and petrochemical products, as well as exchange of experience and information in the energy sector, the Deputy Minister underscored the importance of energy-related documents signed between the two countries for further development of relations in this regard. It was also touched upon large-scale renewable energy projects being implemented in both countries, and cooperation between the institutions operating in the field.
Hailing the current level of cooperation, the Co-chair of the working group for Uzbekistan, Deputy Minister of Energy Akmal Jumanazarov highlighted development of Azerbaijan-Uzbekistan energy relations and close cooperation of various state agencies in this field. The current level of cooperation was highly appreciated. He also gave insight into the measures implemented in the field of energy, including renewable energy, and the work done in connection with the phased transition to the liberal energy market in Uzbekistan.
The meeting focused on a number of issues stemming from the memorandum of understanding on energy cooperation between Azerbaijan and Uzbekistan, the Road Map on the expansion of cooperation in the field of energy, energy transition, decarbonisation, transportation of oil and petrochemical products, oil refining, as well as cooperation in the liberated territories of Azerbaijan and participation of Uzbek companies in renewable energy projects, cooperation on geological exploration, joint activities on the production of hydrocarbons,as well as construction of new thermal power plants at the expense of private investments, heat supply, liberalization of energy markets, efficient use of energy resources, energy regulation, exchange of experience in these areas and organization of joint trainings, promotion of mutual investments. The sides also discussed cooperation between energy institutions as well as draft agreements to be signed between the energy ministries of the two countries, "Uzbekneftegaz" and SOCAR, and other issues of mutual concern.
On behalf of Azerbaijan, a delegation including representatives of the Ministry of Energy, SOCAR, Azerenergy OJSC, Energy Regulatory Agency under the Ministry of Energy and the AREA under the Ministry attended the meeting of the working group.