Energetika nazirinin müavini Kamal Abbasov və nazirlik yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev İslamabad şəhərində keçirilən Pakistan Mineral İnvestisiya Sammiti: “Tozdan İnkişafa” adlı beynəlxalq tədbirdə iştirak edib.
"Faydalı qazıntılar sənayesinin inkişafı və dayanıqlı idarəetmə" adlı nazirlər sessiyasında çıxış edən nazir müavini Azərbaycanın neft-qaz sənayesinin inkişafı, hasilat həcmləri, ixrac dinamikası və gələcək planlar haqqında məlumat verib, ölkəmizin qlobal yaşıl enerji keçidinə və enerji təhlükəsizliyinə töhfələrindən danışıb.
Ortaq tarix, mədəniyyət və din, həmçinin həmrəylik və qarşılıqlı dəstək əsasında qurulmuş, hazırda strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlmiş Azərbaycan-Pakistan münasibətlərini vurğulayan nazir müavini əməkdaşlıq əlaqələrinin iqtisadiyyatın müxtəlif istiqamətlərində, o cümlədən enerji sahəsində genişləndirilməsi üçün perspektivlərin olduğunu bildirib. Çıxışda Azərbaycan Respublikası və Pakistan İslam Respublikası Hökumətləri arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq haqqında imzalanmış Sazişə diqqət çəkilib və sənədin imzalanmasından ötən dövr ərzində SOCAR-ın Pakistanda LNG tədarükü istiqamətində etibarlı təchizatçı kimi fəaliyyəti vurğulanıb. Qısa zaman öncə LNG tədarükü sahəsində imzalanmış Sazişin bu istiqamətdə böyük imkanlar yaratdığı  qeyd edilib. O da vurğulanıb ki, Azərbaycan Pakistana neft-kimya məhsulları və karbamid gübrəsi də tədarük edir və yaxın gələcəkdə ixracın həcmi genişləndirilə bilər. Bundan əlavə, bildirilib ki, ölkələrin müvafiq qurumları arasında Pakistanda yeni neft emalı zavodunun tikintisi üzrə mümkün əməkdaşlıqla bağlı müzakirələr davam etdirilir. Pakistanda neft-qaz strukturlarının kəşfiyyatı, həmçinin mədənçıxarma sektorunda müvafiq şirkətlərlə əməkdaşlıq imkanlarının olduğu da qeyd edilib.
Sammitdə təbii ehtiyatların idarə olunması, səmərəli istifadəsi, qlobal təchizat zəncirində təhlükəsiz təminatı ilə yanaşı mədənçilik sektorunda investisiya imkanlarına dair müzakirələr aparılıb.
Səfər çərçivəsində Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev bu ölkənin Energetika Nazirliyinin Alternativ Enerjinin İnkişafı Şurasının baş icraçı direktoru, Özəl Enerji və İnfrastruktur Şurasının icraçı direktoru Şah Cahan Mirzə ilə görüşüb. Bir sıra digər ikitərəfli görüşlərin keçirilməsi də planlaşdırılır.

Deputy Energy Minister Kamal Abbasov and director of AREA Javid Abdullayev attended the Pakistan Mineral Investment Summit in Islamabad: “Dust to the development” international event.
Speaking at the ministerial session entitled Development of the mineral resources industry and sustainable management, the Deputy Minister informed about the development of the oil and gas industry of Azerbaijan, production volumes, export dynamics and future plans, and spoke about the contribution of our country to the global green energy transition and energy security.
Emphasizing the Azerbaijani-Pakistani relations built on the basis of common history, culture and religion, as well as solidarity and mutual support, which have now reached the level of strategic partnership, the Deputy Minister said that there are expanding cooperation opportunities in various sectors of the economy, including energy. The speech drew attention to the agreement signed between the governments of the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Pakistan on energy cooperation and highlighted SOCAR's activity as a reliable supplier of LNG in Pakistan during the period preceding the signing of the document. It was noted that the agreement signed shortly before in the field of LNG supply created great opportunities in this direction. It was also noted that Azerbaijan also supplies petrochemical products and urea fertilizers to Pakistan, and exports may be expanded in the near future. In addition, it was noted that discussions are underway between the relevant authorities of the countries on possible cooperation in the construction of a new oil refinery in Pakistan. It was also noted that there are opportunities to engage in the exploration of oil and gas structures in Pakistan, as well as to cooperate with relevant companies in the mining sector.
At the summit, discussions were held on investment opportunities in the mining sector along with the management, efficient use of Natural Resources, safe provision in the global supply chain.
During the visit, Javid Abdullayev, director of AREA, met with Shah Jahan Mirza, CEO of the Alternate Energy Development Board, the Ministry of Energy and executive director of the Private Power & Infrastructure Board. It is also planned to hold a number of other bilateral meetings.