Buxarestdə yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi layihəsi üzrə dördüncü nazirlər iclası keçirilib
Rumıniyanın paytaxtı Buxarest şəhərində “Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Macarıstan və Rumıniya Hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş”in icrası məqsədilə nazirlərin dördüncü iclası keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycanı energetika naziri Pərviz Şahbazov, Gürcüstanı iqtisadiyyat və dayanıqlı inkişaf nazirinin birinci müavini Romeo Mikautadze, Rumıniyanı energetika naziri Sebastian Ioan Burduja, Macarıstanı isə Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin dövlət katibi Peter Sztaray təmsil edib. Görüşdə, həmçinin Bolqarıstanın və Avropa Komissiyasının nümayəndələri də iştirak edib.
İclasda Sazişin iştirakçısı olan dörd ölkə arasında birgə müəssisənin yaradılmasına dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memoranduma əsasən, müvafiq ölkələrin sistem operatorlarının iştirakı ilə təsis olunan birgə müəssisə Saziş çərçivəsində yaşıl enerjinin Xəzər dənizindən Avropaya ötürülməsini nəzərdə tutan layihənin reallaşdırılması üçün məsul qurum olmaqla Rəhbər Komitə qarşısında cavabdehlik daşıyacaq.
İclasda layihənin Qara dənizlə bağlı ilkin mərhələsinin texniki-iqtisadi əsaslandırılmasının bu ilin oktyabr ayında başa çatacağı bildirilib, həmçinin “Xəzər dənizi – Avropa İttifaqı yaşıl enerji dəhlizi”nin texniki tapşırığı təsdiq edilərək layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının koordinasiyası katiblik funksiyasını həyata keçirən Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyinin Bərpa Olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyinə həvalə edilib.
Sonda yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi üzrə nazirlərin dördüncü iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanıb və növbəti iclasın Macarıstanın paytaxtı Budapeştdə keçirilməsi razılaşdırılıb.
Xatırladaq ki, “Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan Hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş” 17 dekabr 2022-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Rumıniyanın Baş naziri Nikolae Çuke, Gürcüstanın Baş naziri İrakli Qaribaşvili və Macarıstanın Baş naziri Viktor Orban tərəfindən Avropa Komissiyasının Prezidenti Ursula Fon der Lyayenin iştirakı ilə Buxarestdə imzalanıb.

Bucharest hosted the fourth Ministerial Meeting on green energy development and transmission
The fourth Ministerial Meeting on the implementation of the Agreement on a strategic partnership in the field of green energy development and transmission between the Governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary was held in Bucharest, Romania.
Azerbaijan was represented at the event by Energy Minister Parviz Shahbazov, Georgia by First Deputy Minister, Minister of Economy and Sustainable Development Romeo Mikautadze, Romania by Energy Minister Sebastian Ioan Burduja, Hungary by the Minister of State for Security Policy at the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary Peter Sztaray. Representatives of Bulgaria and the European Commission also attended the meeting.
At the meeting, a Memorandum of Understanding on the establishment of a joint venture was signed between the four countries participating in the agreement. The joint venture, established under the memorandum with the participation of system operators from the respective countries, will be responsible to the Steering Committee, being the body responsible for the implementation of the project envisaging the green energy transmission from the Caspian Sea to Europe under the agreement.
At the meeting, it was noted that the feasibility study of the initial stage of the project on the Black Sea will be completed in October this year, and it was also agreed that the technical assignment of the Caspian Sea-European Union Green Energy Corridor was approved and the preparation of the feasibility study of the project was entrusted to AREA
At the end, a protocol was signed on the results of the fourth Ministerial Meeting on green energy development and transmission and the next meeting was agreed to be held in Budapest, Hungary.
It was noted that the agreement on a strategic partnership in the field of green energy development and transmission between the Governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary has been signed in Bucharest on 17 December 2022 by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, Prime Minister of Romania Nicolae Ciuca, Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili and Prime Minister of Hungary Viktor Orban with the participation of President of the European Commission Ursula von der Leyen.