2023-cü ilin yanvar-iyun aylarında operativ məlumatlara əsasən ölkə üzrə elektrik enerjisinin istehsalı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 381,2 mln. kVt·st, yəni 2,8% artaraq 13 907,9 mln. kVt·st olub.
Altı ay ərzində elektrik enerjisi istehsalı İES-lərdə 12 826,1 mln. kVt·st, SES-lərdə 891,0 mln. kVt·st, digər mənbələr üzrə isə 190,8 mln. kVt·st təşkil edib. Bu dövrdə külək elektrik stansiyalarında 31,7 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 32,3 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda isə 126,8 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
Bu müddətdə elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 12 472,4 mln. kVt·st (İES-lərdə 11 644,3 mln. kVt·st, SES-lərdə 828,1 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 218,6 mln. kVt·st (İES-lərdə 133,5 mln. kVt·st, SES-lərdə 55,7 mln. kVt·st, Günəş ES-də 29,4 mln. kVt·st), “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında 24,4 mln. kVt·st, müstəqil elektrik stansiyaları üzrə isə 1192,5 mln. kVt·st təşkil edib.

In the first half of 2023, electricity production in the republic increased by 2.8 percent
According to operational data for January- June 2023, total electricity production in Azerbaijan amounted to 13 907.9 million kWh. In comparison with the same period last year, electricity production increased by 381.2 million kWh (2.8 %) during 5 months.
During 6 months, electricity production at TPPs amounted to 12 826.1 million kWh, at HPPs to 891.0 million kWh, and on other sources to 190.8 million kWh. 31.7 mln kWh of electricity was generated at WPPs, 32.3 mln kWh at SPPs, and 126.8 mln kWh at the solid household waste incineration plant.
During the reporting period, electricity generation made up 12 472.4 mln kWh on Azerenergy OJSC (11644.3 mln kWh at TPPs, 828.1 mln kWh at HPPs), 218.6 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (133.5 mln kWh at TPPs, 55.7 mln kWh at HPPs, 29.4 mln kWh at SPP), 24.4 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC, and 1192.5 mln kWh on Independent PPs).
In the first half of 2023, electricity exports was 1265.2 million kWh, imports 137.5 million kWh.
It should be noted that the electricity generation in the republic in June this year amounted to 2021.4 million kWh. During June, the imports of the electricity production amounted to 87.2 million kWh, exports to 11.6 million kWh.