Azərbaycan və Macarıstanın enerji əməkdaşlığının inkişafı müzakirə edilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto arasında görüş olub.
Görüşdə Azərbaycan ilə Macarıstan arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əsasda enerji tərəfdaşlığının inkişafından, Enerji üzrə İşçi Qrupu çərçivəsində bütün istiqamətləri əhatə edən əməkdaşlığın hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə edilib. Təbii qaz və “yaşıl enerji”nin tədarükü üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. “Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq Sazişi, “Bolqarıstan, Rumıniya, Macarıstan və Slovakiyanın ötürücü sistem operatorları və SOCAR arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”, həmçinin “SOCAR” ilə “MVM CEEnergy Zrt.” arasında 100 milyon kubmetr həcmində təbii qazın satışına dair müqavilə”nin icra vəziyyəti nəzərdən keçirilib.
Macarıstana qaz təchizatının ilin sonuna kimi başlanacağı bildirilib. Azərbaycandan Avropaya qaz tədarükünün artırılması üçün infrastrukturların inkişafı ilə bağlı proseslərin sürətləndirilməsinin vacibliyi qeyd edilib. Söhbət zamanı Xəzər dənizində “yaşıl enerji”nin istehsalını, bu enerjinin ötürülməsi üçün müxtəlif xətlərin, Qara dənizin dibi ilə kabelin çəkilməsini, bazarlara çatdırılmasını əhatə edən “yaşıl enerji” dəhlizi layihəsinin texniki iqtisadi əsaslandırması və digər zəruri tədbirlərlə bağlı geniş fikir mübadiləsi edilib.

Development of Azerbaijan-Hungary energy cooperation was discussed
Minister of Energy Parviz Shahbazov met with Peter Szijjarto, Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade.
The sides expressed satisfaction with the development of energy partnership between Azerbaijan and Hungary on a bilateral and multilateral basis and the current level of cooperation covering all areas within the Working Group on Energy. They exchanged views on the supply of natural gas and green energy. The Strategic Partnership Agreement on the Development and Transmission of Green Energy between Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary, Memorandum of Understanding on Cooperation between Transmission System Operators in Bulgaria, Romania, Hungary and Slovakia, and SOCAR, as well as the implementation status of the Contract for the sale of natural gas in the amount of 100 million cubic meters between MVM CEEnergy Zrt. and SOCAR were reviewed.
It was stated that gas supplies to Hungary will start by the end of the year. The importance of accelerating the processes associated with the development of infrastructures to increase gas supplies from Azerbaijan to Europe was underlined. During the conversation, the sides exchanged views on the feasibility study of the Green Energy Corridor project covering the production of green energy in the Caspian Sea, the laying of various lines for the transmission of this energy, and cable through the bottom of the Black Sea, and its delivery to markets, including the other necessary measures.